Буквоїд

Поет - Батьківщина - доля

22.06.20 11:05 / Жання Юзва, член НСПУ
Павлюк Ігор. Чорний льон: Книга лірики / Ігор Павлюк. – Харків: Майдан. – 2019. – 300 с.  
У кожної долі — свій калейдоскоп… Строкато-барвистий калейдоскоп долі у Ігоря Павлюка. Письменник, науковець, доктор наук із соціальних комунікацій. Лауреат багатьох премій, зокрема і Народної Шевченківської премії (Залізний Мамай), автор сорока трьох різножанрових книг, учасник міжнародних літературних фестивалів, зустрічей у Грузії, Естонії, Росії, США, Білорусі, Польщі, Туреччині, Ірландії, Пакистані, Англії, Чехії, Німеччині, Італії. Його книги виходять друком у перекладі за кордоном: США (2011), Росія (2012), Польща (2012), Англія (2013), Франція (2015), США (2019, 2020).  Нині Ігор Павлюк — провідний науковий співробітник Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка Національної академії наук України у Києві, професор кафедри української преси Львівського національного університету імені Івана Франка. І ось у мене в руках подарована ним книга лірики «Чорний льон» (Харків, «Майдан», 2019).  Поет родом із Волині, де «льон цвіте синьо-синьо» і символізує волинське Полісся, із того краю, де цей льон чорніє-даленіє у житті-часі. Перечитую збірку — і переді мною життя автора як на долоні…  У віршах, у болі, у двобої. У його долі «і сутеніло, і сатаніло», і «боліло, і біліло».  Та він зізнається:    «Поміж словом і тілом, морем і степом  вибираю вільний політ».   Адже до нього…   «Доля підійшла і сказала: «Ти поет».    Так! Поет! Бо для Ігоря Павлюка «життя віддати за поезію — оце так сенс»! Поет… Бо «на волю долю поміняв», бо «душу на вірш розміняв і несу поміж люди всякі, звірі хороші». Так! Поет! Адже любить «космос кров’ю золотою», «чорта малює ножем на сльозі, пише і палить вірші». Поет, бо в нього вірш «венами гуля», бо життя його «словом зосталось».  Для Ігоря Павлюка «поезія — це погляд на ріку, яка злизала написи наскельні». Він поет. Бо… «димом Вітчизни пройнятий весь до кісток».  Поет відверто і вперто торує шлях істини:   «Відлюбив грішити. На Вкраїні  Села менші, аніж цвинтарі».   Адже —   «Перехідні часи завжди для України То голод, то війна, то «строїм комунізм».   І не дає автору спокою думка:    «А ми… хто ж ми тепер? Недопалки печалі, Язик до самих зір роз’ятрила війна».   Боляче поету, коли «на зиму засинає нація» вражає його оголена риторика:    «Якої долі, якого дива Ще мені ждати у батьківщині?»   Адже: «Шукаєм у Всесвіті НЛО,  В собі загубивши Бога».   І дозріває в поетовій душі незаперечна в часі істина:   «Я повстану один проти всіх, проти зграї і Раю. Бо не вірю вже ні політикам,  ні жебракам».   І повстає! Бо визнає, що «торгаші нині правлять у нашім краю», що «вперед не пішли»! Щиро визнає, що «поетів не люблять», а надто тих, в душі котрих «нова зароджується Січ»! і тоді стає цілком зрозуміло, чому «біла ворона завжди в чорних списках»! Простежується риторичне резюме: «А коли була вітчизна раєм Тим, хто творить пісню не за гріш?»

Черпаю із збірки життєдайну енергетику поезій Павлюка, дивуюсь його вмінню обігріти словом, обіграти слово: «Простодушна печаль… Просто душно поету без душ…»  Або ось ще: «моделі, дуелі, медалі», «монархи й анархи», «поклони й прокльони», «шляхом шляхти шляються», «аж кожен день атом зайшовся матом», «музи музичні», «перезимую, пересумую», «льодяно і нелюдяно», «амбітна і трембітна»… Це ж треба так любити слово, як Павлюк! Приємно вражають численні оксиморонні порівняння: «щастя — мов юний лимон»; «грішно-святе, наче шлюбне ложе»;«щастя моє — коротке, мов пісня кулі»;«печаль висока, як морська трава»; « а пісні — як рани ножові». Розкошую на сторінках «Чорного льону». Зчитую і зачитую рядки. Дивуюсь-не-надивуюсь велетенському всесвіту поетових думок. Адже слово у нього росте, дихає, тужить, радіє, пахне, народжується і народжує. Хоч живе поет у нелегку епоху, коли «людства шлях уявлявся червоним слідом сльози», а «слово поетів падало у ціні». І живе поет у  «…такі часи: На українських грошах  Мальовані князі,  Поети і церкви. Але поет живий — Нікому не хороший.  І світ йому — Як сон могильної трави».   Сповідається і сподівається:   «Так і живу в кінці усіх епох — Без зброї, без держави і без мами…»   Отже, без мами — ще з колиски…  І в колиску болю на все життя вилилося. Тоді тьмяніли, блякли кольори у калейдоскопі його долі. Скільки літ поету — стільки й літ без мами…  Та банальна істина споконвіків: скільки б тобі років не було — тобі завжди потрібна мама! «а хочеться тайни і мами» — зізнається з сумом автор… В Ігоря Павлюка нескінченна (майстерна!) можливість-важливість зоксиморонити, обурлескнити, зметафоризувати дії, події, явища… Поезії Ігоря Павлюка можна цитувати і цитувати.  У його «Чорному льоні» — чорний біль, але й світла надія і віра:   «…Ми ж іще чекаєм журавлів. Ми ще хочем совісно і круто Від колиски до труни пройти… І вернутись, піснею вернутись Із глибин дзвінкої висоти». У збірці «Чорний льон» утри єдино злились поезія — Батьківщина — доля.  Знаю, відчуваю, розумію, що душа поета — зболений нерв… Хочеться побажати йому найбільшого здоров’я. Ще побажати поету і нам усім життя без карантинних кордонів.
Постійна адреса матеріалу: http://www.bukvoid.com.ua/reviews/books/2020/06/22/110506.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.