Буквоїд

Микола Кравченко: «Наповненість жанрових ніш є ознакою самодостатності літературного процесу»

28.12.10 07:09 / Буквоїд
«Буквоїд» звернувся до українських письменників та видавців із проханням підсумувати рік, що минає. Сьогодні слово – співзасновнику видавництва «Нора-Друк» Миколі Кравченку.
- Яким був рік, що минає для книжкового ринку? - Я б назвав цей рік роком перетурбацій. В першу чергу це стосувалося мереж книгорозповсюдження: десь змінився власник, десь — керівництво, хтось закрив значну частину книгарень. На жаль, продовжує падати купівельна спроможність населення і книжкового ринку це стосується в першу чергу. - Який проект був найбільш вдалим? - Відповідь на це питання я розділив би на три аспекти: 1) літературний, 2) видавничий та 3) особистий. 1) Позитивною літературною новиною року є реінкарнація історичного роману і, з точки зору ринку, поява його стабільного тренду. «Першою ластівкою» цього процесу був «Залишинець» Василя Шкляра, а далі — новий роман Забужко,  «Століття Якова» Володимира Лиса, інші романи-призери конкурсу «Коронація слова», що наразі виходять друком... Як на мене, наповненість жанрових ніш є ознакою самодостатності літературного процесу, а разом з появою нових імен фактом позитивного розвитку літератури і її перспективності. 2) Економічні кризові явища, що негативно позначилися на видавничому процесі, з іншого боку мали позитив — дали можливість трохи призупинитися і «роздивитися навколо», провести «переоцінку цінностей» і спробувати щось кардинально змінити. У видавничому колі з´явився неформальний громадський рух, що ми умовно називаємо «Українські книжкові ініціативи», який об´єднує керівників та власників деяких видавництв з метою просування української літератури та створення тренду «Українська сучасна література» як всередині країни, так і за кордоном. В 2010 році ми побачили перші кроки цього руху і я думаю, що кумулятивний ефект взаємодії абсолютно різних активних людей з лідерськими здібностями, дасть позитивні результати вже в найближчому майбутньому. 3) Я особисто назвав би Максима Кідрука  — молодого амбітного письменника і мандрівника. Він людина, яка власним прикладом показує одноліткам та підростаючому поколінню, що кожен сам собі є керманичем на життєвому шляху, що перешкод для втілення Мрій практично не існує, але потрібно багато вчитися і працювати, приймати Рішення, створювати Плани і потім їх наполегливо реалізовувати. Нещодавно він оголосив, що залишає свою наукову та інженерну кар´єру і повністю зосереджується на подорожах та творчості. Наразі він мандрує Близьким Сходом, дописує нову книгу і в якій якості ми його побачимо за рік, знає мабуть тільки він сам. - Які прогнози на рік наступний? - Я думаю, що наступного року ми матимемо багато цікавих подій. Як в соціумі, так і на книжковому ринку і в літературному середовищі.

 - Ваш особистий вибір: книга року-2010. - Мюрієль Барбері «Елегантна їжачиха» у перекладі з французької Євгенії Кононенко, як книжка, що викликала найбільше неоднозначних оцінок як з точки зору тексту, так і перекладу.
Постійна адреса матеріалу: http://www.bukvoid.com.ua/events/interview/2010/12/28/070920.html
Copyright © 2008 Буквоїд
При повному або частковому відтворенні посилання на Буквоїд® обов'язкове (для інтернет-ресурсів - гіперпосилання). Адміністрація сайту може не розділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.