Re: цензії

05.08.2022|Тетяна Дігай, Тернопіль
Енциклопедична трилогія про Чортків
05.08.2022|Валентина Семеняк, письменниця
Чому? Навіщо? За що?
Режисерка жовтого катарсису
31.07.2022|Людмила Даниленко
«Якщо на селище напали чужі…». Читайте «Чорний хліб» Фоззі
29.07.2022|Ярослав Мотика, скульптор, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка
Можна лише дивуватись, що є такі поети як Ігор Павлюк
20.07.2022|Василь Кузан
Час усвідомити
12.07.2022|Альона Радецька, Хмельницький
«Картка Марії» Олександра Козинця як можливість самопізнання
12.07.2022|Василь Кузан
Епоха Павлюка
21.06.2022|Марина Сушко
Шамани слова
«Я нічого більше не хочу, лише писати…»

Кримінальне чтиво

Помста крізь віки

Сергій Пономаренко. Тенета бажань. – К.:, Дуліби, 2014. – 366 с.

Жанр: культурологічний детектив із елементами містики

 

Автор майже двох десятків книжок, киянин Сергій Пономаренко українською видається вперше. Минулого, 2013-го року, цей рукопис подавався на «Коронацію слова» й не пройшов нікуди. Одного з найпрофесійніших та найзатребуваніших в Україні авторів просто не помітили. Втім, автор міг відклякнути своєю фірмовою манерою – починати здалеку та досить довго входити в історію. Для тих, хто звик читати Пономаренка російською, нічого нового в такому підході нема. Консервативний україномовний читач відкриває для себе цього автора вперше. Варто було зважити на це, почати інтенсивніше, динамічніше. Проте довге запрягання – єдиний суттєвий недолік «Тенет бажань».

Є ще один гандж, зовсім невеличкий: коли дія відбувається в наші дні, серед героїв забагато київської богемної публіки. Почасти це виправдано сюжетом. Історія починається на початку ХХ століття, коли юний Родіон Іконников закохується в модну тоді поетку Зінаїду Гіппіус та починає писати роман. З огляду на вітчизняні реалії та загальне сприйняття аудиторії, писати детектив про письменників, поетів, художників, згадувати не завжди зрозуміли пересічному читачеві реалії – справа невдячна. Навіть близька до моветону. Хоча естетська українська спільнота вже давно говорить про потребу в інтелектуальному детективі. Що мається на увазі – не розшифровано. Детектив і без того жанр, котрий потребує чи не найбільше інтелектуальних зусиль. Але поки записні інтелектуали не є читачами творів Пономаренка, на їхню територію сюжетні ходи можна було б і не запускати. Хоча саме «мистецька» складова, вкупі зі свіжими, актуальними та ексклюзивними перекладами поезій Гіппіус українською поетесою Анною Багряною, вже відзначалася «Буквоїдом» раніше. http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2014/05/17/132930.html

У цілому ж структурно «Тенета бажань» побудований, як переважна більшість попередніх творів Пономаренка. Історія розтягується, точніше – розкидається крізь століття. Розробка кожної сюжетної лінії – юність Іконникова, його перебування в Києві та кохання до Ревекки, втеча від червоних, пастка в таборі сектантів-хлистів – нагадує серіал із одним героєм та всякий раз новими персонажами. Причому навіть масовка не прописана пунктиром, кожна дійова особа має свою індивідуальність, що видає в авторі не лише досвідченого письменника, але й драматурга. Правда, коли щоденник Іконніковва знаходять в наші дні, та починається розслідування вбивства, що дуже нагадує або помсту, або злочин психопата, сучасники Олег, Наташа, Веніамін, Вероніка, Андрій та інші помітно втрачають на фоні Родіона, Ревекки та інших, хто діє в історичних декораціях.

Видно, авторові все ж приємніше занурюватися в минуле й реконструювати його. Хоча в «Тенетах бажань», як у решті романів Пономаренка, зберігається те саме послання читачам: злочин, скоєний у минулому, аукнеться нащадкам. Збрешеш сьогодні – твоя брехня бумерангом наздожене нащадків років через сто, й будуть непереливки. Так, знайшовши щоденник Іконникова, герої наших днів дізнаються: той не просто був закоханий у Гіппіус. Модерні часи, характерні для початку ХХ століття, він сприйняв по-своєму. Побачивши в них насамперед тривогу, наближення чогось невідворотного. Тому й сів писати великий роман про природу Страху. Нині ж саме ці нотатки якимось незрозумілим чином можуть допомогти розгадати моторошне вбивство юного Андрія. Між історією й сучасністю є якійсь, незрозумілий поки що, містичний зв’язок.

Постать вбивці хоч і є несподіваною, проте викривається, як на мене, без належного ефекту. Хоча ефектний Пономаренко, як уже згадувалося, в іншому: своїм умінням вибудовувати такі сюжетні конструкції, котрі дозволяють від книги до книги читати під однією обкладинкою щонайменше три історії. Кожна буде завершеною, лінійною, неодмінно перетнеться з іншою. Причому, що характерно, вони жодним чином одна одній не заважають. А значить, і читач не заплутається, хто кому нащадок.

 

Оцінка ****

Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:        

*  Жодної надії; 
       

** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;        

*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;        

**** Хочеться краще, але загалом поживно;        

***** Так тримати!        

Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.       

Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.        

Книжки з низької полиці. Введення в рубрику коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

05.08.2022|14:08
«Видавництво 21» оголошує видання нової книги «Знаки» та збір коштів для підтримки ЗСУ
05.08.2022|12:06
“Інтелектуальні вечори у просторі ПЕН”: лекція Тараса Лютого
05.08.2022|12:01
У видавництві #книголав вийде новий роман Ірени Карпи
05.08.2022|11:29
«Видавництво Старого Лева» підготувало ілюстровану книжку-абетку про Ольгу Кобилянську – «Кобилянська від А до Я»
05.08.2022|11:15
Закарпатська обласна наукова бібліотека готує книжку споминів «Петро Скунць у колі сучасників»
03.08.2022|15:31
«Діалоги про війну» — серія виступів-осмислень сьогодення на Meridian Czernowitz 2022
29.07.2022|15:31
Журналіст Сергій Руденко: Путін недооцінив Зеленського
29.07.2022|12:58
Поетичні читання, публічні інтерв’ю, презентація нових книжок — яким буде Meridian Czernowitz 2022
29.07.2022|12:04
До Дня Української Державності Hutsul Planet презентують патріотичний сингл «Духом єдиним»
22.07.2022|11:13
Виходить перша книжка Meridian Czernowitz від 24 лютого - «Щось зі мною не так» Андрія Любки


Партнери