Електронна бібліотека/Проза

Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Завантажити

бачилися, а вона кудись виходить, казала, що втомлена і сидітиме удома. Він механічно крадеться за нареченою, мовби обплутаний наркотичним маревом. Він помічає неприродньо-згіркле небо над головою і недобрий блиск не золотих, а якихось коричнево-сталевих зір, що послужливо освічують шлях. Вона прийшла аж під яр, хто це…якийсь парубок обнімає її…цілує…роздягає…якісь стогони…що це? Та вони…вони с п л я т ь р а з о м !
Жахливе наркотичне марево поволі розсіювалося. У хлопцевому мозку щось тріснуло і розірвалося – хрусь-хрусь! І той хрускіт приніс дивне прояснення і спокій, наче наречений відчув себе покійником. Все уже знаєш, хлопче, і тихо, намагаючись не сполохати тих, що злягаються, ніби сільські собаки, повертаєшся у село. Голова працює чітко, мовби відремонтований годинник. Згадуєш про пістолет, який недавно доручив тобі для сховку молодий “упівець”, ще й напівжартівливо роз’яснював, як ним користуватися, адже інструмент новенький; “тільки два рази був у роботі”, – кинув тоді наостанок повстанець, якого тепер і слід простиг, напевне, закатували нові господарі. Був два рази у роботі, буде ще стільки ж, о й щ о ж т о з а ш у м у ч и н и в с я , щ о к о м а р и к т а й н а м у с і о ж е н и в с я, наповнювали сільську стодолу тихі хлопцеві наспіви, від яких шкірою прогулявся би мороз усякому, хто почув би їх.
Прийшов новий день і нова ніч. Він нічого не розказує, село гуде, навіть мати дивиться на хлопця так жалісно-жалісно. Маю сьогодні побачення, спочатку – я, потім – він, я – він, я – він, сьогодні він трішки почекає.
… н е з н а є б а т ь к о , н е з н а є м а т и , щ о я ї ї в ? д у в п о л е с т р і л я т и …
Небо над головою таке ясне, мовби усі зорі повисипали з Божого міху і безладно розметали небесним безміром.
…Вона така перевтомлена, але спокійна (“на що ж ти сподіваєшся, шльондро? Це ж не нерви, а мотуззя треба мати”, – автоматично викидає розпач хлопцевий мозок). Давай прогуляємося, чомусь захотілося пройтися; вона віднікується, довго мовляв, йти, аж під яр, н а ш о ю доріжкою (“ти ж злягаєшся з ним біля н а ш о ї доріжки”). Але хлопець настоює, він холоднокровний і спокійний; ти якийсь не такий сьогодні, чому так думаєш, я такий, як вчора, і позавчора, і рік назад, ледве не видає космічної ненависті голос нареченого. Дорога до яру видається вічністю.
Така тиша запала усюди, такі чорні сутінки, наче чорні лики віровідступників, а місяць на небі, ніби борода христопродавця. Чому мовчиш, милий, сумний ти сьогодні (“ще раз скаже милий, і я…я не зможу”).
Так, я сумний, бо вчора теж тут був біля тебе. Кілька деталей, вродливе обличчя нареченої повосковіло; я…я не знаю…я…вибач…я прожену його…візьми мене зараз же і роби зі мною, що хочеш, бо ми ще не спали з тобою, милий, щебече вона, а я тебе люблю (“ще кілька хвилин, і я не зможу…але заради неї все одно не витримаю”). Так, я візьму тебе, але інакше, ніж мислиш собі, а щоб нас уже не розлучали більше, візьму і себе… Вона почала кричати; репетуй, підстилко, хочеш жити, а те, що я вже не жилець, тобі байдуже, ти обплювала і обблювала нашу любов, більше жодних слів, жодного фарсу, бо…
Лункий постріл…зорі перевернулися на землю…чому так яс…
… н а б и в в і д в а ж н и й г а й о в и й р у ш н и ц ю д р у г и й р а з,
в і н в и м і р и в , в і н в и с т р і л и в , в с а м е с е р ц е с о б і в ц і л и в ,
о х , т е м н а н і ч , м а й о в а я , я к в і н с е б е у б и в …
Зранку люди знайшли два, уже захололі, трупи. Біля – тепер уже вічних наречених – лежала його наперед заготовлена записка: “Я любив її. Поховайте нас разом”.
Агроном-практикант утік з села, і його ніхто ніде не бачив. Та й не розшукував. Очевидно, він прийшов на своє місце зустрічі, першим побачив мертвих, і, остерігаючись самосуду, назавше накивав п’ятами з села. Ще говорили, що у нього впливовий батько, і кримінальної справи не порушували. Та й не існувало для цього юридичних підстав, адже вона була неодруженою…
27.
Ти вкотре приїхав до Києва, Максе. Ніхто не зустрічає на вокзалі, які там квіти, оркестри і папараці…Хоч би одна людина чекала твого приїзду, хоч би когось хвилювало, чи вийдеш ти зараз з потягу і яким вийдеш. Можеш, чоловіче, влаштовувати дорогою п’яні єсєнінські дебоші, трахаючи пасажирок і кондукторок. Можеш також безнастанно співати: “Харе рама, харе крішна, харе крішна, харе рама”, казати, що ти є прихильником ісламського фундаменталізму, робити на голові протимігреневі компреси чи спалювати у купе рештки накладу своєї найкрутішої збірки “Покарання милосердям”. У найкращому разі будеш мати контакт з людьми: заберуть до буцегарні, де тобі буде гарантовано п’ятнадцять діб, або у психушку, а там тобі вколять галоперидол і будеш снувати заґратованими коридорами, наче зварений вуж або сомнамбула. Ще можуть побити і ти не поїдеш до Берліну, а лежатимеш на лікарняному койка-мєстє, ґрунтовно всіма забутий. Хіба, коли добре постаратися, якась

Останні події

20.05.2025|11:40
Оголошено Короткий список VII Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея 2025 року
16.05.2025|15:50
«Танго для трьох»: він, вона і кґб
15.05.2025|10:47
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки


Партнери