Електронна бібліотека/Проза

АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 »

футболила ногою рюкзаки.
Я в такі миті присідала десь недалечко на лавці й малювала. Вони всі не надто мене непокоїли. Значно більше ця лискуча всезряча зіниця, котра невсипуще зирила на мене з аркуша в клітинку.
Так само відсторонено переживала я шкільні дискотеки, коли дівчата курили не в тягу в чоловічому туалеті, а я стояла на шухері. І не зважала на той факт, що серед усіх старшаків нас, шмаркатих малоліток, було лише троє. І що десь там, у темряві актової зали перекочовувала з рук в рук Віка, яка малась за нами доглядати. Ні, мені було абсолютно не лячно. Я байдужа до всього. Ніколи не тремтіла на уроках; не засмучувалась, коли Губадура на мене напирала за те, що на контрольній невірно розв’язала її задачу. Що на День Св.Валентина мене привітала лише листівка, написана потай мною ж власноруч буцім від уявного „старшого хлопця з сусіднього під’їзду”.

Мене мало хвилювало те, що часом забувала вчити уроки, чи могла три дні носити той самий гольф, тижнями не причісуватись, хіба що мама десь заловить зранку й затисне у кутку з гребінцем, а я потім зі сльозами на очах після процедури видирання заплутаних жмутів, чимчикувала до міського скверику і спрагла до помсти рішуче прогулювала перший урок. Ці сорок п’ять хвилин я виводила у зошитах схематичні обличчя, котрі усміхались до мене й говорили. Говорили щось своє та цікаве. Байдуже, що контури їх тіл, перекиди тіней були списані з прохожих. Я їх крала собі для своїх корисливих цілей. Іноді мені наївно думалось, що всі люди навколо існують лише в ту мить, коли біля них є я, для мене, розводять свою карнавальність саме для того, щоб сфотографувала їх для своїх резервів пам’яті та уваги, щоб накидала на клітинки біологічного зошита. А потім прокручувала як плівку, ліпила колажі, монтувала та відроджувала. Ніби надзавданням всього людства були тільки перестрітися зі мною. А потім зникнути з поля зору й розвіятися, розпорошитися, розірватися на пікселі та молекули світла й повітря. Іноді я зустрічала тих, кого вже колись переписала для себе. Вони ходили, говорили, усміхались, і думаю, самі не здогадувались, що їх вже нема. Вони так і будуть плентатися до своєї офіційного смерті, не підозрюючи, що вже давно померли.
Мені часом здавалось, що нічого-нічого довкола немає. Не існує людей, вони лише голограми, які я підживлюю з мороку електричним світлом своїх сіро-зелених очей. І дерев, будівель, машин – нічого немає. Вся клоунада розігрується тільки для мене, ніби я така дурепка і поведуся на їх фальшиві постави та ходи, постаменти та хідники. На їх вулиці та реклами, ефіри й політиків. Ніби я повірю в цю всю мішуру й заткну себе, переконаю сама себе, що довкола щось є. Крім чорної пустоти.
Та інакше не виходило. Я себе дурити не вмію. Усвідомлення хрумкої порожняви довкола мене пропікало крижаним страхом. Защіпало хребет, сходило терпкими мурашками.

***
* Маня! Закрий вуха! – гукнула мама з кухні, потім тихіше і не мені: - от ця мала, вся в свого батька, сидить порнуху втикає.
Я слухняно вимкнула звук. Маю дурну звичку вчити уроки під телевізором. О десятій почався якийсь молодіжний фільм. Я, сидячи на дивані, одним оком позирала у підручник з історії, іншим – на екран, де парочка гучно трахалась. Після маминих нападок я зумисне у повній тиші й темноті спостерігала їх жорстокий секс, закривши вуха долонями, і так само жорстоко шкірилась. Думала, що їм боляче.
* Странна в тебе якась дєвка, - відказав мамі жіночий прокурений голос, з таким неабиякими зазіханням на еротичність.
* Та шо тут странного? – відказала мама. Зустріч скляних стаканів. – А твій кавалєр хіба нормальний?
* Ой, - зітхнув прокурений, - він ваще не обсуждається. Дурне дурним. Дістав вже. Я так не можу. Він мене не хоче, понімаєш? Ну не хоче. На мене, як на женщіну, геть не дивиться. І все… Наливай!

Єва (душенько, і чия жартівлива рука так тебе нарекла?) жила двома поверхами нижче і мала неабияку слабкість до моєї мами, як до жінки досвідченої в сімейних та сексуальних справах (на Євину думку). Вона приносила із собою якусь випивку, вони зачинялись в кухні й гомоніли годинами про чоловіків. Вірніше, про маминого коханця (і які в її віці коханці, думалось мені) та про Євиного громадянського чоловіка, юриста за освітою та пасічника за натурою.
Я багато чого від них дізналась, хоча й мало собі уявляла, куди можна прилаштувати цю інформацію. Особливо вражало, що, виявляється, Федя (шепіт, слів не розібрати) на Ванессу Параді, а не на Єву (з її слів). І що тут дивного?!
Федя, який проживав періодами у Єви та іноді навідувався до нас, був для мене мало не ідеалом чоловіка.
Високий, підкачаний як і годиться для хлопця з провінції, з широким, але акуратним обличчям, з ямочкою на підборідді, що скидалась на попку груші.
Коли він тільки просувався у двері, від нього пахло саме так, як дурманно віє від цих старших і недосяжних хлопців на шкільній дискотеці – туалетною водою «Оріфлейм», горілчаним (що важливо!) перегаром

« 1 2 3 4 5 6 »

Останні події

02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата


Партнери