Re: цензії

15.05.2025|Ігор Чорний
Пірнути в добу романтизму
14.05.2025|Валентина Семеняк, письменниця
Міцний сплав зримої краси строф
07.05.2025|Оксана Лозова
Те, що «струною зачіпає за живе»
07.05.2025|Віктор Вербич
Збиткування над віршами: тандем поета й художниці
07.05.2025|Ігор Чорний
Життя на картку
28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів

Літературний дайджест

26.10.2017|13:30|БараБука

Екогерої збережуть ліс

Зберегти ліс: видання для дозвілля. Упорядкування: Ганна Булгакова.– Харків: Ранок, 2017. – 48 с. (Серія «Екокнига»)

Весна 2015 року дала прекрасний приклад екологічного читання: аргентинське видавництво «Pequeno Editor» створило по-справжньому екологічну книжку «Мі Papá Estuvo en la Selva» («Мій тато бував у джунглях»). І якщо тексти природозахисного спрямування для дітей на той час уже були не новинкою, то книжка з «насіннєвого» паперу стала бумом у сприйнятті оформлення дитліту. Книжку після прочитання можна було посадити у ґрунт і дочекатися нового дерева – завдяки насінню у сторінках вона здатна проростати. Оглядаючи не менш цікаве видання книжки «Врятуй тварин» (Lass mich frei!) Патріка Джорджа (українське видання: «ВСЛ»), ми вже писали, що деякі книжки називають «веганськими», скажімо, якщо їх виготовлено з екологічно чистих матеріалів. Цього року видавництво «Ранок» запустило власний проект «Екокнига», використавши при цьому перероблений екопапір. Першим виданням проекту стала книжечка-практикум «Зберегти ліс» Ганни Булгакової та дизайнерки Ольги Романової.

Обережно, супергерої!

зберегтиліс6

Отже, коричнева книжечка «Зберегти ліс» – це персональний інтерактивний гід лісом, присвячений питанням його захисту.

Екопапір – це перше, що завойовує увагу батьків, які купують книжку для дитини. Слід бути готовими відразу розповісти дітям про те, як зробили цей папір і чому він коричневий.

Вступна розмова про стан екології також не завадить. Це налаштує слухача на необхідний «рятувальний» настрій. Адже в дітлахів серйозне завдання. «Цілком таємно» необхідно рятувати зелений світ. Це завжди діє на допитливих і спраглих до пригод розбишак. І хоча більшість настанов – «не нашкодь» – мають пасивний характер, все ж упорядниці та дизайнерці вдається «ввімкнути» героя в читачах. Дівчинка і хлопчик у суперкостюмах зустрічають малят із батьками вже на першій сторінці пригоди.

Три важливі завдання з грифом секретності пробуджують інтерес і завзятість. Для справжніх детективів і розкривачів таємниць наведено вихідні дані – типи лісу та їх відмінності. Запасайтеся терпінням, адже зібрати побільше інформації означає зробити половину справи.

Головним героям легко не буває

зберегтиліс3зберегтиліс2зберегтиліс4

Діти обов’язково розпитуватимуть про ліс. А це великий плюс для екологічного виховання – знайти більше інформації про «головні легені» планети.

Та, звісно, не лише батькам доведеться «розім’яти хвоста». Уже з дев’ятої сторінки потрібно робити записи, керуючись власними спостереженнями, шкільними знаннями з природознавства.

Маленьким чомучкам відкрито розповідають про головну проблему лісу – вирубування. Дитині пояснюють, чому це відбувається, і дають поле для власних роздумів і записів на цю непросту тему.

Проте, щоб зберегти позитивний героїчний настрій, головним героям нашої екологічної стрічки дають також немало веселощів і антистресових штук: розфарбувати й домалювати, знайти відмінності.

Книжка коротко та інформативно ознайомлює з головними природними функціями лісу: як дому, як фільтру, як захисту.

Естетично і природно виглядають малюнки на коричневому тлі. Білий папір радше відволікав би увагу дитини, а тут – органічно вписується в «лісову» тему.

Малюк знайде довідку про корисні та лікувальні трави. А також про тварин і гриби, з якими слід бути обережним. Піком природозахисного практикуму в цій книжці є екскурси «Як посадити дерево», «Як зробити компост» та «Зроби папір сам». Останнє завдання може здивувати: процес виготовлення паперу доволі працеємний. Тож пораду економити папір, використовуючи чернетки, діти мають особливо добре засвоїти!

Старші дітки оцінять актуальну восени інформацію про похід до лісу, орієнтування в ньому, розведення багаття, а також правила поводження у «великому зеленому домі».

Що далі?

зберегтиліс5

Про стилістику книжки. Факти подано лаконічно, в енциклопедичному ключі, сторінки нагадують інфографіки, інструкції та пам’ятки – такий собі «кодекс зеленого героя». Ця вся стислість мотивуватиме дітей цікавитися додатковими знаннями. Утім, мушу висловити «читацьку спраглість»: серії екокнижок «Ранку», як на мене, забракло художньої сюжетної лінії, прив’язаної хоча б до статусу супергероя-рятівника лісу. Невеличка історія, вигадана пригода для дитини, сприяла би кращому сприйняттю та запам’ятовуванню правил та вигідно виділяла б книжку від посібників із природознавства. Проте хід із виконанням завдань «зеленими детективами» та передачею таємних знань (про висадку дерев і виготовлення компосту) сприяють тому, що від процесу читання часом перехоплює дух.

Дуже добре, що після дебютного «зеленого» видання з екопаперу скоро діти побачать нову книжку з назвою «Зберегти місто». Не лише ліс, а й наші домівки – міста і села – потребують виваженого ставлення та екологічної поведінки мешканців. А тепер найголовніше: на останній сторінці книжечку марковано знаком із трьома стрілочками. Це означає, що папір, із якого виготовлено книжку, надається до безпроблемної переробки, якщо це буде потрібно.

Екологічний рух у дитячих книжках України уже стартував. Світову тенденцію підтримали видавництва «Основи», «Віват», «ВСЛ», «Ранок» – скоро про екокнижки знатимуть скрізь, де читають діти. І наш зелений блог у найближчий час поповнять огляди книжок «День усіх білок» видавництва «Чорні вівці» та «Моя перша книжка про природу» від #Книголава.

Отож, додайте своїм дітям трохи зелених пригод!

Ірина Варламова



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

15.05.2025|10:47
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
07.05.2025|11:42
Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»


Партнери