
Re: цензії
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
Видавничі новинки
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
Події
«Барвіночку, прощаймося, прощаймось…»
От і все. Навіки. Vita nova.
Усмішкою здавлені ридання.*
Життя моє – ПОЕЗІЯ ВІЧНОСТІ – мовив Богдан Чепурко, бо життя його горіло яскравою зіркою – УКРАЇННЯМ… Він зміг «своїм життям до себе дорівнятись» (Леся Українка, «Лісова пісня») і тому мав сміливість написати «А Бог мене гладить твердою як ПРАВДА рукою», але ж в цьому світі все від часу і випадку залежить. Україна, ми – вічні, бо ж такий закон життя Божої правди: «Правда – це “те, що має бути”. Правда несе динаміку й цілеспрямованість, рухає до розвитку і вдосконалення» (Вікіпедія). Я ж думаю, що ПРАВДА – це не що інше, як розуміння того, що ми є і створені Богом. Я, МИ – Є: «…я і є пам’ять, і тому я вічний» (Павло Загребельний, «Я, Богдан»). Серця наші зболені минулим, зморені сьогоденням, та все ж зорять надією на майбуття: «Душа моя привітна до Бога полетить. / Минеться зла година, минеться люте зло».
ПАМʼЯТЬ, СЕРДЕЧНИЙ ПОГЛЯД НА РЕЧІ ЖИТТЯ – СЛЬОЗА МИНУЛОГО, ТЕПЕРІШНЬОГО І МАЙБУТНЬОГО:
ПАМʼЯТЬ
Зорі мигають в темній, глибочезній імлі –
Тихо моляться в храмі небесного світла.
Океан пережитого в кожнім серці змалів –
Залишились в свідомості три росточки розквітлі.
А що перший росточок – до Вкраїни любов.
А що другий росточок – те життя, що погасло.
А що третій росточок – паленіюча кров,
Що летить і летить поміж зорі й не гасне.
ТЕ ЖИТТЯ, ЩО ПОГАСЛО, ПАЛЕНІЮЧА (паленіти – бути охопленим полумʼям, яскраво горіти; палати) КРОВ… «І вернеться порох у землю, як був (“те життя, що погасло”), а дух вернеться знову до Бога, що дав був його (“паленіюча кров” – духовна інформація людини)» (Книга Екклезіястова 12:7). «Крім елементарної ймовірності, є чимало фізичних теорій, із яких випливає безсмертя людини» (Юрій Олійник, «Живі й мертві»). Квантове безсмертя – згідно з багатосвітовою інтерпретацією квантової механіки істоти, що мають здатність до самосвідомості – БЕЗСМЕРТНІ. Індуїстські Писання пояснювали теорію квантової механіки ще 5000 років тому: «Бо ти, як і Я, як і ті, хто умре навіть нині, / Тривали завжди, і ніхто з них ніколи не згине.» (Бгаґавад-Ґіта [Пісня Бога] / Переклад Миколи Ільницького, Пісня друга, 12).
Андрій Содомора роздумує: «– Бо смерть, Михайле, то є смерть. Душа, хоть вона безсмертна, але нелегко їй розлучатися із смертним тілом… Смерть велике таїнство, Михайле… Дивне таїнство…» І це – книжка Андрія Содомори «Усміх речей» про світ речей, який ми втратили, але зберегли в пам’яті...
Вишневим духом спіють вишні**–
І зорі світяться вгорі.
Співає молода вселенна,
І літургійно лине спів –
Туди, де в чорних норах темних
Витає Дух Святий без слів.
Поет усім своїм життям засвідчував любов до України:
Ти знаєш, Україно, як я тебе любив.
Тобі любов у віно сам Бог благословив.
……………………………………
Не зрадив я землі своєї,
Не загубився у світах…
……………………………..
Не будь сумна, не будь сумна –
Перед тобою на колінах
Стоїть похресниця земна.
Вкраїно, страднице святая,
Чи ти відбилася від рук –
Що вже й не відаєш не знаєш,
Хто син тобі, а хто байстрюк.
Син України, поет від Природи Богдан Чепурко стоїть і буде стояти вічно в огняній одежі Слова правди. Його поезію можна (і треба!) принципово розглядати як технологію програмування Живого Слова, живого світла для нації, національної освіти, бо національну ідею сьогодення я б означив так: працювати денно і нощно, щоб рідна мова лунала й утверджувалася в щоденному вжитку в усіх закутках України: «Мої слова – мовчазні свідки: / ніщо життя не переможе!»…
Сенс буття людини, народу – примноження інтелекту, духовності на основі третьої невидимої сили, в процесі осягнення форми (лат. – краси) життя з Богом, щоб в усіх проявах її діяльності думка випереджала дію: «Бога річ божії справи творити, / А чоловіка – по-людському жити» (Менандр): «Саме у цьому полягає суть гуманістичної традиції взаємодії душі та розуму, коли відбувається просвітлення: не лише просвітлення розумом людини, а й самого розуму душею людини. Тоді розум набуває ознак мудрості... Споглядання потребує поєднання питання “що я повинен робити” з питанням “яким я повинен бути”... Людяність людини визначають її осягненням Бога як синтезом, взаємодією свобідної волі людини, джерело якої – серце, і божественної благодаті» (В. П. Мельник, «Філософія. Наука. Техніка»)…
Світяться в небі зорі і люди,
Лагідні вірші, ніжні пісні.
Схоче Вкраїна вчитись у Бога –
Всесвіт обняти Духом святим.
Перечитую «Вибрані листи» Плінія Молодшого (пер. з лат. Андрія Содомори): «Мені ж завжди видається жорстокою і передчасною смерть тих, хто працює над чимось безсмертним. Бо ті, хто віддається насолодам, живуть, сказати б, одним днем: прожив день – і вже начебто вичерпав спонуки для подальшого життя. Хто ж думає про наступні покоління («Для завтра нині жити варто – / вогонь неопалимий звивсь / над ватрою живого слова, / що не вмирає у вогні…»*), хто хоче продовжити пам’ять про себе у своїх творах, – їхня смерть, коли б хто не помер, завжди видається раптовою, бо завжди обриває якийсь задум».
Але ж життя незвідана таїна… Осмислення сутності життя утримується на грані двох безодень: безодні нескінченності Всесвіту і безодні небуття (за Паскалем). Правдою живе людина, правдою ж вона все перемагає, правдою торує свій шлях до вічності... Своїм життям Богдан Чепурко засвідчив, що ішов до себе наче до святині: «Ділять Бога – таж Бог неподільний: / Як поділиш, то й Бога нема…»Будьмо чесними перед собою, то будемо чесними перед Богом і іншими людьми... Ми ж просимо прощення в Єдиного Жимого Бога за все содіяне поетом, яке суперечило Його волі, бо ж «Нема людини праведної на землі, що робила б добро й не грішила» (Книга Екклезіястова 7:20)…
Я стану перед Богом в безмежній самоті.
І пісня лебедина, і юності крило,
І вірна Україна, і радісне зело
Залишаться без мене, і жаль буде мені –
Як листячко зелене майне вдаличині.
Барвіночку, прощаймося, прощаймось.
Минеться все, й не схоче пісню пити
Мого життя невимушена тайна…
Таїна життя поета: «А ви мене поховайте / В глибині старого лісу / … / І не плачте наді мною / … / Може стану духом лісу, / Може й з вами, може встигну… / Щоб в душі звучала пісня / Про несмертну Україну!» Не судилося почути поетові пісню «Про несмертну Україну»… «Живи й не бійся» – мовить Богдан Чепурко, але ж він на день воскресіння прийде і запитає не Бога – запитає нас, присутніх на цьому дійстві: де були, що робили, щоб вибороти, зберегти для вічності Україну, волю для прийдешніх поколінь, щоб на увесь світ лунала пісня «ПРО НЕСМЕРТНУ УКРАЇНУ»:
Поховавши поетів,
Не віддаймо у лапи смерті
Їх – пронизуючу Всесвіт –
Безмірну любов.
НЕ ВІДДАМО, бо голос минулого буде взивати до нашої памʼяті – в сьогоденні ми виразно бачимо, «а що пройшло – ізнов живе і діє» (Ґете). «Й всміхнеться тобі світ в обіймах тайни», дорогий колего: «Я не винен нікому нічого, / Я життя свого випʼю вино». Тож надпиймо і ми з «келиха вічності» й вина – життя і щастя мислячої людини: «Ну, бувайте живі і здорові – / Вже годинник на ратуші бʼє»… БУДЬМО БЕЗСМЕРТНІ!!!
P. S.Богдан ЧЕПУРКО народився 26 серпня 1949 року в Осівцях Бучацького району Тернопільської області. Автор сорока семи книжок прози і поезії. За пів століття творчих змагань оприлюднив в періодиці понад тисячу різножанрових текстів. 11 лютого 2025 року Богдан Чепурко відійшов за межу…
————————————————
*Всі цитовані фрагменти поезії з книги: Богдан Чепурко. Кервавиця. Т. 1. Захалявні вірші. – Тернопіль: ФОП Осадца Ю. В., 2023. – 396 с.
Барвінок – багаторічна вічнозелена травʼяниста рослина.
**Вишня – символ світового дерева, життя; символ України, рідної землі; матері; дівчини нареченої. За віруваннями українців, дерево взаємної любові, весни, краси, мужності.
Коментарі
Останні події
- 01.05.2025|16:51V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
- 01.05.2025|10:38В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
- 30.04.2025|09:36Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
- 29.04.2025|12:10Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
- 29.04.2025|11:27«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
- 29.04.2025|11:24Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
- 29.04.2025|11:15Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
- 24.04.2025|19:16Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
- 24.04.2025|18:51Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата
- 21.04.2025|21:30“Матуся – домівка” — книжка, яка транслює послання любові, що має отримати кожна дитина