
Re: цензії
- 15.05.2025|Ігор ЧорнийПірнути в добу романтизму
- 14.05.2025|Валентина Семеняк, письменницяМіцний сплав зримої краси строф
- 07.05.2025|Оксана ЛозоваТе, що «струною зачіпає за живе»
- 07.05.2025|Віктор ВербичЗбиткування над віршами: тандем поета й художниці
- 07.05.2025|Ігор ЧорнийЖиття на картку
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
Видавничі новинки
- Тетяна Висоцька. «Увага, ти в ефірі!»Книги | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Насіння кмину»Книги | Буквоїд
- Тетяна Трощинська. «Любов не минає. Щоденник мами, що втратила сина»Проза | Буквоїд
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
Re:цензії
Подвиги закарпатського Робін Гуда в Закрайсвітті
У популярному видавництві вийшла друком книга-хроніка ужгородського автора.
Книги, написані для дітей, мають нести добро. Історії, описані в них, повинні спонукати до сміливих думок, пробуджувати бажання наслідувати героїв. А герої таких творів мають бути хоробрими, справедливими, а ще краще — легендарними. Бо ж треба комусь підтримувати баланс добра і зла, рятувати Закрайсвіття в погоні за Зеленим зайцем, навіть якщо цей «хтось» — розбишака і пройдисвіт Григір Пинтя. Так, це він, тричі славний розбійник, відомий закарпатський Робін Гуд, у народі відомий як Пинтя Хоробрий, що здійснював свої подвиги наприкінці XVII століття, а в ХХІ-му постав у романі письменника, драматурга й журналіста Олександра Гавроша «Розбійник Пинтя у Заклятому місті».
Три частини книги із трьома десятками розділів і понад трьома десятками героїв укупі з дивовижними пригодами й містичними перетвореннями читаються на одному подиху. За легке, жартівливе й цікаве чтиво авторові подякує не один дорослий, що вже казати про дітей.
До того ж це перша книжка Олександра Гавроша, видана в одному з найпопулярніших українських видавництв «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Відтак не дивно, що ілюстрації й зовнішній вигляд також неперевершені. Візуальне втілення пригод передав художник Максим Паленко, тож кожна глава, відповідно до змісту, постає у вигляді Церцерушки, Яноша Кудлоша, Ганджі-баби, дракона Шарканя тощо.
Чи не першу оцінку роман про закарпатського опришка отримав під час презентації на цьогорічному Форумі видавців у Львові. Про своє спільне «дитя» говорили видавець Іван Малкович та автор Олександр Гаврош. «Книга написана в дусі такої хроніки, як писали Толкієн, Льюїс. І Сашко захотів на основі карпатських казок створити свій епос. У книзі такі імена, що від них самих перехоплює дух і ти хочеш читати роман ще більше. Повірте мені: я щасливий, що ця книжка вийшла саме в «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ЗІ». Розкішну уяву і те, що ми читали в казках, Олександр Гаврош зумів якимось дивним чином об’єднати і зробити з цього велике епічне полотно, яке читається на одному подиху», — розповів директор видавництва, письменник Іван Малкович.
Захоплення Олександра Гавроша мужніми героями характерне для його творчості. З доброї волі цього автора в українській літературі, а віднедавна ще й у кінематографі постав легендарний персонаж Іван Сила, на Закарпатті відомий як Іван Фірцак (Кротон). У попередньому номері газети «РІО» ми вже писали, як однойменний фільм збирав овації й відгуки під час презентації на Закарпатті.
Натомість Григір Пинтя, як персонаж Олександра Гавроша, почав завойовувати свого читача, а з ним і нагороди ще з 2008 року. Саме тоді письменник став лауреатом 10-го Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2008» в номінації «Дитяче свято — Твори для середніх і старших школярів» за повість «Неймовірні пригоди тричі славного розбійника Пинті». У 2012 році «Тричі славний розбійник Пинтя» був поставлений для найменших глядачів у театрі ляльок «Бавка» (режисер-постановник Олег Жюгжда, Білорусь). Дитинство відомого опришка описане у книжці «Олександр Гаврош про Григора Пинтю, Олександра Духновича, Івана Силу, Адальберта Ерделі, Августина Волошина» («Грані-Т», 2011, Серія «Життя видатних дітей»). А вже цього року щойно виданий роман «Розбійник Пинтя в Заклятому місті» потрапив до «довгого списку» всеукраїнської премії «Дитяча Книга року ВВС-2013». Усього в переліку номінантів — 13 дитячих українських книжок.
Під час презентації «Пинті-2» у Львові Олександр Гаврош розповів про задум книжки: «Ужгород розташований на самому заході України і Закарпаття постає наче у своєрідній котловині. З одного боку — кордони, з іншого — Карпатські хребти. Тільки трьома дорогами через гори можна проїхати на другу частину України. І справді – це таке собі Закрайсвіття. Завдяки тому, що закарпатці майже тисячу років жили відірвано від іншого українського «материка», тут утворився специфічний фольклор. Для України він маловідомий і цікавий».
Роман «Розбійник Пинтя у Заклятому місті» вкрай важливий для читачів ще й тим, що це перша в українській літературі казкова хроніка, заснована на реаліях українських народних казок Карпатського регіону. Тож знайомі з дитинства багатьом закарпатцям розповіді про повітруль, потерчат, шарканів та дворушниць оживають у книзі Олександра Гавроша у вигляді добрих та поганих персонажів містичного Закрайсвіття.
Наприклад, у романі змальований такий собі Зелений заєць. Вже з першої сторінки твору куций проникає у чтиво Олександра Гавроша, наче відлуння чарівної «Аліси» Льюїса Керрола. Цікаво, що саме Зайцеві читач повинен завдячувати дивовижною історією, яка розгортається у книжці. Цей персонаж — наче обрамлення до твору: з нього починаються пригоди, ним вони й завершуються — точніше хронікою, яку Зелений заєць записує.
Інші герої твору — Прунслик, Чорний лицар, Церцерушка, дракон Шаркань, Ганжі-баба — на диво сучасні й містичні. Навіть ті з них, що постають у негативному зображенні, до кінця оповіді змінюються і читач пробачає їм усі скоєні лиха, адже і розбійник Пинтя не міг довго злоститися.
По-дитячому світла, щира, справжня книжка, яку не можна оминути ні дітям, ні дорослим. Адже вона так легко, доступно, ненав’язливо знайомить читача з багатством нашого фольклору, що природно й несподівано «вибухнув» і в украй технологізованому ХХІ столітті.
У книжки, на перший погляд, сумне й несподіване завершення, адже Пинтя проходить через усю казку і залишається таким, як на початку. Проте саме такий «циклізм» історії пробуджує бажання нових пригод розбишаки, які вже, вочевидь, не за горами. Бо ж який опришок всидить на одному місці, тим паче коли це закарпатський Робін Гуд, тричі славний розбійник, а тепер ще й визволитель Заклятого міста в Закрайсвітті Григір Пинтя.
Коментарі
Останні події
- 16.05.2025|15:50«Танго для трьох»: він, вона і кґб
- 15.05.2025|10:47Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
- 14.05.2025|19:0212-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
- 14.05.2025|10:35Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
- 14.05.2025|10:29У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
- 14.05.2025|10:05Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
- 14.05.2025|09:57«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
- 09.05.2025|12:40У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
- 09.05.2025|12:34Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
- 07.05.2025|11:45Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»