Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Авторська колонка

(вдячність)

Мудрі люди – а таких є багато – кажуть, що всі найважливіші речі починаються з вдячності. З вдячності і любові. І з цим важко не погодитися.

Любимо вдячних. Дуже особливо про них говоримо. Бачимо світло, якого біля них є так багато, аж воно стає зримим, і кажемо про них, що вони прості і світлі. Нам подобається їхній усміх - завжди лагідний. Їхня мова - спокійна і добра, яка не вміє нікого зранити. Нам подобається, що вони вміють бути неквапно і гідно, що нікуди не поспішають і часто майже нічого з собою не несуть, а водночас знають, що мають усе. Подобається, як вони бачать світ, якими вміють бути уважними до всього, що є. До людей, які поруч. До речей, явищ і станів. Розглядають розсипи піску на узбіччях дороги, видзьобані шишки біля сосни, сліди дрібних звірів на стежці, колір листя, що змінюється на осінь. Зауважують, як довшає або зменшується день. Пам´ятають температуру води в річках, де купалися. Дороги, озера, міста, гори, острови, де були. Відстань між деревами, що їх люблять. Пам´ятають на дотик їхнє листя й кору. Люблять ці всі прості речі, бачать їх такими, як Бог їх створив, і своєю любов´ю, своєю уважністю і вдячністю за те, що все є, як є, ніби нагадують світові про його гідність.

Будучи при них, ми теж сповнюємося вдячності. Вона теж переливається в нас, як добра вода, і хочемо, щоб вона була в нас довше. Хочемо бути легко і світло, спокійно і вдячно приймаючи все, що є. Хочемо наповнити себе вдячністю. Хочемо також нею ділитися.

Але бувають миті, години, дні, а може, навіть довші періоди, коли вона відступає. Так - ніби навіть назовсім випаровується. І ми, хоч і хотіли б, а не вміємо бути вдячними. Знаємо, що вдячність добра, але не вміємо її прожити, її відчути. Знаємо, що добре дякувати, але не вміємо тут і тепер вимовити «дякую». Не бачимо, за що ми могли би подякувати. Швидше, здавалось би, навпаки - маємо безліч підстав вдячними не бути. Бо буває справді тяжко. Буває так, що наші життя здаються нам марними. Не знаємо, пощо живемо. Відчуваємо, що не вміємо жити добре, хоч і хотіли би. Що робимо помилки і не вміємо їх направити. Не раз думаємо, що наші життя - порожні. І може, ми щойно втратили найдорожчих нам людей - батьків, дітей, коханих, друзів. Може, нам нині дуже боляче і самотньо - за що ми би мали дякувати?

Найбільший парадокс вдячності той, що вона обіймає все. Що ті, хто вдячні, дякують не лише за радість і світло, але приймають те, що Бог нині дав. Біль і смуток. Зір, який бачить сьогодні все таким сірим, а себе недолугим і невмілим. І найтяжче вимовлене: «Дякую, що в мені сьогодні нічого немає, що я не знаю, за що нині можу дякувати», - обертається дуже тихим, дуже лагідним усміхом, першим проблиском світла. А воно здатне прогнати найтяжчу ніч.

Замало дякуємо. Замало й надто рідко дякуємо. Захоплюємося вдячністю в інших, але так нечасто кажемо нашим рідним і друзям: «Дякую, що Ти є». А так неймовірно гарно просто дякувати всім, хто нам стався; так гарно бути наповненим усміхом і дякувати - і наші обличчя тоді такі красиві. І наша мова тоді така проста. І наш усміх такий справжній і радісний.

Дописую ці слова, і знаю, що недаремно саме нині пишу про вдячність. Бо сьогодні мені теж трохи непевно. Бо вже котрий день не спадає температура, не минає нежить, а нині з´явився ще й кашель. Але знаю, що це не фатально і це минеться. А якщо ще якийсь час не минатиметься, то так теж має бути. І дякую, що в ці дні поруч були ті, хто міг принести їжу й пиття, з ким можна було говорити, сміятися, бути. І знаю, що мине трохи часу, і вже не муситиму бути вдома й лежати в ліжку, а зможу бути там, де дуже бути люблю. Серед людей, дерев, звірів, серед усього цього прегарного світу. Знову могтиму його роздивлятися. І бачитиму його так, що все аж виблискуватиме на сонці, як діамант. Зрештою, навіть тепер все так бачу. Бо знаю, що так все є, і не міняється, і нікуди не зникає. Знаю, що світ красивий і добрий, і що так щедро нас усіх в ньому обдаровано - найпрекраснішими людьми, неповторними талантами, унікальними рисами, звичками, характерами. І все, що є, є для нас - з довіри й любові. І все, що є, є в світлі.

Згадую цієї миті одну історію про старця із Соловків, до якого прийшов чоловік і каже: «Отче, що мені робити? Маю сусіда, і ніяк не можу ні навчитися, ні змусити себе його полюбити». На що старець відповів: «Роби добрі діла, а Господь дасть любов». І думаю, що так само є із вдячністю. Навчімося дякувати - хай спершу просто із ввічливості й уважності. І вдячність - та, що є і не минає - теж прийде.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата


Партнери