Re: цензії

28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе
05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ
«Ненаситність» Віткація
30.03.2025|Ігор Чорний
Лікарі й шарлатани
Пісня завдовжки у чотири сотні сторінок

Новини

25.12.2011|13:35|Оксана Чужа, Ужгород

Дитинство видатних закарпатців

Олександр Гаврош написав книжку про Пинтю, Духновича, Івана Силу, Ерделі та Волошина.

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері писав, що «всі ми родом з дитинства». І справді, саме у дитячі роки формується наш характер. Навіть наші дорослі досягнення, як правило,  ґрунтуються на дитячих мріях. Дитинство - ключ до розуміння кожного з нас. 

Саме тому київське видавництво «Грані-Т» заснувало у 2007 році цікаву серію  «Життя видатних дітей», в якій у популярній формі розповідається про дитячі роки великих людей. Таким чином діти читають про дітей, беруть з їхнього дитинства те, що співзвучне їм. Бачать, що відомі мореплавці, письменники, полководці, винахідники, актори, художники, політичні діячі колись були звичайними дітлахами. Серія ніби налаштовує дитину на те, що нема нічого неможливого на світі. І кожен із нас може стати видатною постаттю, якщо сильно захоче. Як це, зрештою, і сталося із героями цієї серії.   

За чотири роки існування «Життя видатних дітей» вийшло у світ вже близько чотирьох десятків книжок або 200 розповідей про великих. (У кожному томі - 5 оповідань). Видавництво обрало цікавий принцип: кожен письменник пише тільки одну книжку. І ось нарешті серед авторів серії з´явився перший закарпатець. Та й ще написав розповіді про п´ятьох наших видатних земляків. 

Днями у серії «Життя видатних людей» побачила світ книжка «Олександр Гаврош про Григора Пинтю, Олександра Духновича, Івана Силу, Адальберта Ерделі, Августина Волошина». Обрані закарпатським письменником постаті - дуже різні, але загалом дають доволі цілісну уяву про наш край - один із найвідоміших карпатських розбійників Григір Пинтя, творець першого українського букваря народною мовою Олександр Духнович, відомий силовий атлет та циркач Іван Сила (Кротон-Фірцак), один із найдорожчих художників України ХХ століття Адальберт Ерделі та  Президент Карпатської України  Августин Волошин.  

Як зазначає у передмові Олександр Гаврош, усі вони були непересічними особистостями і заслужили на те, щоби про них згадували вдячні нащадки. І хоча їхня доля була непростою й вони мусили пройти через багато випробувань у житті, герої книжки таки стали великими й залишили свій слід в історії. 

Але попри це, відомостей про їхнє життя, а особливо дитинство, не так вже і багато. Автор зізнається, що використав весь свій журналістський хист, аби зібрати по крихтам необхідну інформацію. Читав історичні джерела, спогади (так, О.Духнович згадує про своє дитинство), спілкувався із односельчанами та родичами (їздив на малу батьківщину Івана Сили (Кротона) та Августина Волошина). Загалом, робота над п´ятьма оповіданнями тривала майже півроку.  

Книжка Олександра Гавроша стала першою, що знайомить читача з  дитячими роками цих видатних закарпатців. І в цьому її важливе значення для Срібної Землі. 

Письменник  розповідає,  як правило, драматичні епізоди з життя своїх героїв, які, доречно, доповнює біографічними даними. Відчувається, що автор із великою повагою ставиться до своїх земляків. Кожен образ - яскравий,  самобутній, чого, зрештою, не так і просто досягти, враховуючи специфіку серії - 200 оповідань про дитинство. 

Окрім дитячих переживань своїх героїв, Олександр Гаврош колоритно показав і рідний край, що перебував у складі різних держав. Бачимо тут й історію, і побут, і звичаї. Для маленького читача ( і не тільки) складається цільна картина цього неповторного куточка України.  

Цікаво, що автор весь час підкреслює важливу роль родини у формуванні характеру та світогляду героїв. Так, Іван Сила захоплюється міццю свого діда Івана Фірцака. Любов до свого народу малий Духнович перебрав  від діда Дмитра - священика і  патріота. Своєю хоробрістю Пинтя завдячує своєму батькові, колишньому військовому. Схильний до пригод непосидючий Еделі стає самостійним завдяки педагогіці  тата Михайла, учителя.  Як вийти із скрутної ситуації ще сильнішим, Августин Волошин зрозумів із вчинку батька - отця Івана. 

Як би не склалася доля кожного із цих видатних постатей, об´єднує їх любов до рідної землі, наполегливість й невтомна праця над собою. Одного таланту замало. 

Письменник зумів не тільки розповісти про реальних історичних персонажів, але й зробив оповідання цікавими для юних читачів. Книга захоплююча і легка у читанні.  Вона буде справжньою знахідкою не тільки для дітей, але й батьків. Адже прочитавши її всією родиною, можна знайти чимало тем для спільного обговорення.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша
30.04.2025|09:36
Андрій Зелінський презентує нову книгу «Мапа»
29.04.2025|12:10
Новий фільм класика італійського кіно Марко Белоккьо: історична драма «Викрадений» виходить на екрани у травні
29.04.2025|11:27
«Основи» готують оновлене англомовне видання «Катерини» Шевченка, тепер — з перекладом Віри Річ
29.04.2025|11:24
Що читають українці: топи продажів видавництв «Ранок» і READBERRY на «Книжковій країні»
29.04.2025|11:15
Митці й дослідники з 5 країн зберуться в Луцьку на дводенний інтенсив EcoLab 2.0
24.04.2025|19:16
Ееро Балк – лауреат премії Drahomán Prize за 2024 рік
24.04.2025|18:51
Гостини у Германа Гессе з українськомовним двотомником поезії нобелівського лауреата


Партнери