
Re: цензії
- 15.05.2025|Ігор ЧорнийПірнути в добу романтизму
- 14.05.2025|Валентина Семеняк, письменницяМіцний сплав зримої краси строф
- 07.05.2025|Оксана ЛозоваТе, що «струною зачіпає за живе»
- 07.05.2025|Віктор ВербичЗбиткування над віршами: тандем поета й художниці
- 07.05.2025|Ігор ЧорнийЖиття на картку
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
Видавничі новинки
- Тетяна Висоцька. «Увага, ти в ефірі!»Книги | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Насіння кмину»Книги | Буквоїд
- Тетяна Трощинська. «Любов не минає. Щоденник мами, що втратила сина»Проза | Буквоїд
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
Re:цензії
І стала «Йордань-вода» життєдайним причастям
Василь Олійник.Йордань-вода.Івано-Франківськ: Місто-НВ, 2015– 120 с.
Минулий, 2015 рік, ознаменувався для нашого міста й краю важливою літературною подією – в Івано-Франківському видавництві «Місто-НВ» побачила світ збірка поезій авторства талановитого нашого долинянина, відомого поета, письменника, журналіста й просвітянина Василя Олійника. Дуже промовистою й символічною є її назва – «Йордань –вода», котра спонукає розгорнути першу сторінку…
Змістовна й цікава передмова письменниці Марії Вайно «І день, і час у дзеркалі душі…» розповідає про творчу сутність нашого талановитого долинянина, його долю, життя, пошуки себе в літературі й поезії.
«Небо над віками» – назва першого розділу збірки. У ньому – поезії, котрі ще довго четвертуватимуть невмирущим болем й тугою всіх наших свідомих сучасників.
Адже є розуміння багатьох речей, котрі можемо вважати пророчим посланням Господа нашого Ісуса Христа, охрещеного в священних водах ріки Йордан. Так,у 2014 році, з 19 на 20 січня розпочато було на Майдані в Києві криваве Водохреще (Вогнехреще), де схрестили мечі добро і зло. А через рік сколихнула нас звістка про бої за оплот української землі – донецький аеропорт. І це не співпадіння днів і чисел, це замисел Бога показати злу, яке нині повсюдно намагається правити світом, що все ж добро переможе.
Біблійна ріка Йордан – то велич Бога і найбільша для людини Його таїна. А вкраїнський Майдан – Голгофа всього нинішнього українства. Прикро, що народ, який вже не вперше кладе на вівтар жертовності життя своїх кращих синів і дочок отримує замість втілення мрій і надій в більшій мірі полин розчарувань й гіркоту непоправних втрат.
Історію Майдану,втрачені життя наших воїнів на війні й горе матерів поет переживає, без перебільшення, серцем і душею.
Перший вірш розділу – «Відлуння Майдану», де «Супроти кривди, розпачу, олжі /Народна підійнялася лавина» (с.6)
Поет щиро вірить в те, що «завтра» буде осяяне правдою і добром. Поезію «Тобі – літати!» він присвятив пілоту української авіації Надії Савченко , яка водночас уособлює Україну «Тобі літати – високо і стрімко,/Вітчизни міць здіймати до небес» (с.9).
У поезії «Вітер» він озвучує своє життєве кредо : « І легко йду, і впевнено між люди, / Творю свій день, як молодості спів» 9 (с. 11), а натхненню сприяють цьому творчі мандрівки: «Ходжу між віками у Львові, і леви – Мої охоронці і поводирі» (с.12) та читання знакової для українства книги «Я руку кладу на «Кобзар», –Вкраїно, тобі присягаю:/ Як небу – відважний Ікар,/ Як полю – простий хлібодар» (с. 13)
Василь Олійник захоплюється рідним краєм, опоетизовує його. Леся Українка читає альманах «Перший вінок» і ніби опиняється « в Галичині, / Де думи і легенди, і пісні/ Такі святі, немов окраєць хліба» , а Ясна Гора прочанам «Понад усі захмарні перевали / Очима сонця заглядає в душу» ( с. 15). Є в цьому розділі знакова для назви книги поезія «Йордань - вода», в якій автор подає неповторний образ « І моляться люди у білому храмі, / Хрещається світ, ніби створений тут же, / А сонце летить у сіяючій рамі» , висловлює побажання «Хай будуть здорові і руки, і серце, / І батько, і мати, і вся Україна» (с.17) . Зворушлива поезія «Мама моляться»: «Прислухаюсь до кожного Слова,/ Як в дитинстві, бувало, колись/Не змінилась молитва Ранкова
/ І її все благаючий зміст» (с. 18).
«Балада про корали», «Хутір Надія», «Дем’янів Лаз», «Жовтий князь», «Чорнобильська дума» цикл «Любинські вірші», – поезії, які змушують задуматись над смислом людського буття. Є тут і автобіографічні вірші «Спогад», де автор згадує, як радянська цензура «Мій вірш молотила, як сніп» , бо « в нім синє злилося з жовтим» (с. 40) й «У редакції», де « давав рядки із дня у день, /Топтав квітки своїх пісень» ( с. 27), але можу підтвердити, що не весь розмай Василь Васильович витоптав, бо таки більшість їх увійшла до попередніх , досить містких збірок, якими «…в людські душі сіяв зерна, Які любов’ю освятив» . (с. 41)
Прикладом кращого зразка адресної поезії-присвяти слугує в збірці вірш «Скульптор», присвячений знаному мистцю й художнику Богдану Фреїву: «І проступає з каменю людина,/ Маленька пташка, квітка, деревце/ І обпікають сонячні краплини, / Неначе іскри, майстрові лице» (c.32)
Продовжимо наше занурення в глибинні джерела поетичного натхнення Василя Олійника. Наступний розділ збірки « Під повіткою дині вагітні» присвячений предковічній людській праці, рідній домівці, спогадам дитинства і юності, де «Неначе майстер той годинниковий, / Перебираю шестерні подій» (с.48), «знов пеленить землю сніг» (с.46),де «Із землі до неба шумлять дерева, / Тримаючись за мрію – бути високими» (с.54) й «Стрімко пише/ Комусь літак свого листа/ На синім аркуші зеніту» (с.55), де стежки «З села в село, мов подавали руки, – Несли життя досвітні голоси» (с.59)
Протиріччя на життєвих дорогах, вибір людини і долі, прагнення й розуміння буття – такий лейтмотив розділу. Невипадково саме тут вміщено «Кардіовірш» пам’яті Мирослава Тарнавського, а ще – актуальна у всі часи «Балада про Марію –Магдалину».
«Зелена проща» – промовиста назва третього розділу поетичної збірки, де в першому ж вірші поет зізнається: «…спішу до дібров задуманих,/ На природи зелену прощу» (с.64), «Вітаюсь з водою – за руку,В сонце – вдягаю душу» (с.67), а далі закликає : «Не себе бережи, а – людину, Найдорожче – Людину в Собі!» (с.65). Природа квітне своїм звичним життям, в якій село, подвір’я, де «Сива груша об небо сперлась, / Наслухає прогноз листком» (с.86), а ще – поле, косар, дощі,осінь, де «паморозь опалий лист гризе» (с.68) й «Березневі мотиви» із «зореквітними рушниками» й «В білій зливі проблиски/ Сонцем обціловані» (с.71). Ще автор запрошує нас повторити стежками рідного краю «Коломийське рандеву», а в поезії «У Бовкотах» захоплюється тим, що «Карпати дужі підставляють груди/ Дзвінкому сонцю, що летить у світ» (с. 83),сумує, щойно «прожито день без вірша, як без хліба» (с. 88), й голуб від жорстокості людської «каменем ставав» (с. 89), закликає світ огорнути любов’ю і добротою: «Ти його зрозумій і зігрій,/І наступним вручи поколінням» (с.84)
«Імена, імена../» – наступний, четвертий розділ збірки, присвячений вписаним в сторінки історії рідного краю людям: ватажку повстання визвольної війни 1648-1654 років Федору Сліпці, якому «кволі кроки рахує ціпок» (с.92) , активісту цієї війни, долинянину Івану Мазурику, який «міцно трима шабелину» (с. 93) , письменнику й просвітянину Івану Вагилевичу, який «У серці зважував дні та століття» (с.94), Героєві Крут Миколі Корпану з Тяпче: «…було важко тримати землі/ Бійця-українця на білій долоні» (с.95), а ще – поету Ярославу Дорошенку, бо «Долав круті життєві перевали, / Достойний син вкраїнської землі» ( с. 97), всесвітньовідомому тенору з Велдіжа Василю Тисяку що «Як Господа святого нагороду, – / Підносив аж до сонця дивоспів» (с.98), письменниці Наталії Кобринській, яка в журбі «цвіла, немов тернова ружа, / Перемігши одинокість, як журбу» (с.99), дисиденту Зеновію Красівському, бо – «Понад усі закони й заборони, / Відважне слово месника з Карпат» (с.102), громадському діячу Роману Скворію, котрий назавжди «…залишивсь людиною, поетом/ Мажорних, серцем писаних, октав» (с.103),своєму наставнику, поету світлої пам’яті Йосипу Попадюку, канадському письменнику українського походження Джордж у Ризі та іншим.
Віддавши достойну повагу й увагу світу, поет веде нас останнім, п’ятим розділом. Саме «Стрілах колій» привідкриває завісу своєї душі, той її закуток, де живуть найсокровенніші почуття. Найперше поет зізнається, що «страшно від каштанових пожеж/ Мені одному в цю холодну осінь» (с.106), а ще скупими рядками, в яких затаєно особистий всесвіт : «Марія.Мрія.Безнадія. Жаль» , «… спогади горять/ На дні душі… Я не забув про неї» (с.107). згадує, що « … уже немає / Хати серед поля – тільки вітер» (с. 108), й «У цьому місті залишилась ти / На березі моєї безнадії» (с.109). А далі зізнається трепетно і щиро: «Як забуду тебе, то забуду весну. Ту, яка нас водила стежками» , стверджує: «Пам ’ ятаю тебе… Ні, тебе я люблю./ Як не дивно – люблю тебе досі» (с.111), бо «Ти до мене близько так – / За горою літ» (с.112). Й коли «Осінь тепла, не лукаво/Поглядає вслід за мною» (с.114) згадує, що « В далечінь летіли стріли колій/ З тим, що я сказав і не сказав» (с.115). Завершує збірку «зимовий вірш», в якому поет з теплотою згадує, що «В твоїх очах було щось фантастичне: / І зорі, і сніги, і небеса» , розмірковує, що коли «Зима неспішно зніме білу хустку/ І нам її уперше стане жаль» ( с.116).
… Так багато ще хотілось би сказати. І про автора , і про його поезії. Але «Йордань-вода» – то причастя до небагатослівності й внутрішнього чуття і відчуття кожного рядка. Тож нехай вона життєдайним джерелом пливе до уст й сердець прихильників високохудожнього поетичного слова, очищає наші думки й помисли, дарує силу й завзяття творити мир і добро на рідній землі!
Коментарі
Останні події
- 16.05.2025|15:50«Танго для трьох»: він, вона і кґб
- 15.05.2025|10:47Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
- 14.05.2025|19:0212-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
- 14.05.2025|10:35Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
- 14.05.2025|10:29У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
- 14.05.2025|10:05Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
- 14.05.2025|09:57«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
- 09.05.2025|12:40У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
- 09.05.2025|12:34Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
- 07.05.2025|11:45Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»