Re: цензії

16.07.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Правда про УПА в підлітковому романі Галини Пагутяк
"Щасливі ті люди, природа яких узгоджується з їхнім родом занять"
Антивоєнна сатира Володимира Даниленка «Та, що тримає небо»
27.06.2025|Ірина Фотуйма
"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
26.06.2025|Михайло Жайворон
Житомирський текст Петра Білоуса
25.06.2025|Віктор Вербич
Про що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
25.06.2025|Ігор Зіньчук
Бажання вижити
22.06.2025|Володимир Даниленко
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
17.06.2025|Ігор Чорний
Обгорнена сумом смертельним душа моя
13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Звичайний читач, який став незвичайним поетом

Re:цензії

19.05.2017|09:16|Юлія Підмогильна

Велика книжка для маленьких і дорослих

Голер Франц, Гайдельбах Ніколаус. Велика книжка. Історії для дітей / Франц Голер, Ніколаус Гайдельбах; переклала з німецької Неля Ваховська. – Чернівці : Книги – ХХІ; Чорні вівці, 2017. – 320 с.

Діти не схожі на нас, дорослих. І не тільки тому, що вони діти, а ми дорослі. А ще й тому, що вони не такі, якими ми були, як були дітьми. Тому й сучасні книжки, які вони люблять читати, не такі – часом незвичні, а буває й нетипові.

Провокаційна, незвичайна, неординарна, смішна, абсурдна й тому дуже захоплива. Саме так я можу сказати про «Велику книжку» швейцарського письменника Франца Голера, яку нещодавно видали «Чорні вівці».

«Велика книжка» (німецькою «Das große Buch» – «Дас Гросе Бух») – справжній гросбух, бо це справді ВЕЛИКА книжка. Якщо ви її побачите чи візьмете в руки, то зрозумієте, що я маю на увазі. Великоформатна, глянцевий папір, розкішні ілюстрації Ніколауса Гайдельбаха… І неймовірно цікаве та смішне наповнення.

Друга назва «Великої книжки» – «Історії для дітей». Їх багато, вони різні – як за змістом, так і за обсягом. Наприклад, там є неймовірно зворушлива історія про великого гномика, розказана одним реченням. А є неймовірно довга історія про незрозумілі події, які побачив на своє день народження семирічний Йоґґі на незрозуміло якому каналі.

Героями Франца Голера можуть бути люди, казкові персонажі, тварини, предмети, явища, поняття, події... Будь-що. Ви навіть і не повірите, які цікаві історії можна почитати про марципанову свинку, кору вишні, купу гною, гранітну брилу, стійку для одягу, гірський черевик і гучномовець. А у «Великій книжці» таких персонажів чимало.

Або як вам такий початок історії: «Якось зона високого тиску закохалася в зону низького тиску». Надзвичайно чуттєво. Одразу налаштовуєшся на романтичний лад і насолоджуєшся неймовірним сюжетом (і, маю сказати, з точки зору дорослого написаним досить еротично).

«Велика книжка» – це історії, розповіді, казки. У цих казках, здається, усе так само, як у класичних: принци (або прості хлопці) рятують принцес від драконів, розчакловують їх. Але Голерові принци не обов’язково стають королями, а принцеси не обов’язково виходять заміж за своїх рятівників. Та й поводитися принцеси можуть зовсім не по-принцесячи – одна подасться в аптекарки, інша фешенебельний курник влаштує. Але погляньмо навколо – у сучасному світі принци та принцеси також уже не ті: водять діток у звичайні школи, подорожують бізнес-класом, роблять закупи в супермаркетах, беруть участь в Олімпіаді... Світ змінився, тому й казки змінилися.

Упевнена, дітям дуже сподобаються історії «Великої книжки». Але й дорослим також. І не тільки тому, що це цікаві історії, а ще й тому, що в цих історіях є гумор, сатира та реалії, які зможуть зрозуміти тільки дорослі. Наприклад, там є історія про хлопчика Гуґо, який часто робив шкоду. Відповідно, дорослі його за це сварили. І коли в їхній країні почалася війна, Гуґо вирішив, що в цьому винен саме він. Про що Гуґо чемно написав президенту країни. Президент зустрівся з хлопчиком і запитав, що б він зробив, щоб зупинити війну. Порада Гуґо була незвичайна – закидати противника бананами, шоколадом, солодкими яблуками та різнокольоровим драже. А ще послати в сусідню країну десант – тисячі морських свинок і руденьких хом’ячків на парашутах, щоб вони стали домашніми улюбленцями діток сусідньої країни. Президент так і зробив. І неймовірно, але війна закінчилася. (Якби ж усе було так просто, думала я.) Викликає алюзію до сучасних подій і розповідь про останнього принца. Він не любив рятувати принцес, але вмів гарно битися, тому встрявав у кожну битву. Якось йому надіслали запит киргизи, чи не допоміг би він їм у війні з бурятами. Чи вдалося принцу подолати бурятські танки? Відповідь – у «Великій книжці».

Проте історії Франца Голера, як написано на обкладинці, насамперед для дітей. І розказується в них про те, що може їх зацікавити. Про цілковито новий винахід – нову модель підстругачки, чому на іграшках часто пишуть «Made in Hongkong», як гори потрапили у Швейцарію, що робить король на самоті, скільки дерев потрібно людині, як відбулося сотворіння світу, куди зникають простирадла…

Вам також це цікаво? Тоді подаруйте дитині «Велику книжку» – щоб разом знайти відповіді, нареготатися і втішитися неймовірними історіями про нетипових героїв.

 

До речі, у суботу, 20 травня, ви зможете особисто розпитати про все автора «Великої книжки» Франца Голера. Приходьте на «Книжковий Арсенал», зустріч розпочнеться о 19:00 на сцені «Кафе Європа».



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери