Re: цензії

16.07.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Правда про УПА в підлітковому романі Галини Пагутяк
"Щасливі ті люди, природа яких узгоджується з їхнім родом занять"
Антивоєнна сатира Володимира Даниленка «Та, що тримає небо»
27.06.2025|Ірина Фотуйма
"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
26.06.2025|Михайло Жайворон
Житомирський текст Петра Білоуса
25.06.2025|Віктор Вербич
Про що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
25.06.2025|Ігор Зіньчук
Бажання вижити
22.06.2025|Володимир Даниленко
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
17.06.2025|Ігор Чорний
Обгорнена сумом смертельним душа моя
13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Звичайний читач, який став незвичайним поетом

Re:цензії

Шкарпетки, німці та любов

Доляк Н. Шикарне життя у Вупперталі. – К.: КМ-БУКС, 2017. – 368 с.

Що робити, якщо ти студентка і живеш через свої внутрішні моменти у стані одвічної тривоги? Боїшся новини по радіо, телебаченню, з газет, бо нічого доброго там нема. Щоб ви порадили? «Можна було б, звичайно, вимкнути телевізор, вирвати з м’ясом зі стіни проводове радіо, розбити к бісу комп. Але в реалі те саме. Куди не посунеш – самі громадські збурення, економічні виклики та сексуальні виливи». А тут ще й тобі стукнуло двадцять і батьки ніжно починають натякати, що варто вже й про заміжжя подумати. От що робити бідній порядній переляканій закомплексовані українській дівчині? Правильно! Тікати! І бажано в іншу країну, якщо не на інший континент.

Зоя Кирпач так і робить -  тікає. У Німеччину за програмою обміну студентами. Мріє про Берлін, але добре, що зі своїми неврозами та комплексами опиняється не у столиці, а у містечку Вупперталь. Тут усе навпаки: немає ні страшних новин, ні протестних маршів, ні збоченців у міському транспорті. «на місцевих телеканалах день у день показують новини про те, як міщани печуть пироги чи виховують кімнатних цуциків… У Вупперталі з тисяча дев’ятсот двадцять дев’ятого року не існує неосвітлених закапелків». Чим не місце для зцілення пошарпаної українськими реаліями психіки? Всі один одного знають, люблять, поважають. Немає чого боятися, немає чим перейматися, окрім своїх обов’язків няні хлопчика-аристократа.

І все би нічого, якби не… Звісно ж… Це детектив (хоча іноді більше нагадує любовний роман), тому вбивство було очевидним, явним та передбачуваним. Як для читача, так, думаю, і для героїні І заради нього варто було їхати з України. Щоправда, авторка шкодує тонку і чутливу психіку своєї героїні. Тому всі жертви помирають тихо та делікатно без зайвої крові та насилля. А, ну і помирають не зовсім хороші – так, щоб ті, хто лишився у живих, не дуже страждали від втрат.

Загалом роман насичений цікавими яскравими персонажами, кожен з яких вартує окремої книги. Є тут і любовні таємниці, і родинні загадки, і таємничі пристрасті, і милі та не дуже поліціянти, і святі отці та релігійні секти. Є усе, аби книга читалася швидко і захопливо. Щоправда, мені трохи бракувало психологізму, але вочевидь, авторка з цим не хотіла заморочуватися. Ну подумаєш, що у творі перед нами розкривається абсолютно інша героїня, аніж очікувалося на початках. Це вже не боязлива  та ображена на життя ще з часів підлітковості дівчинка, а рішуча дівчина, кмітливіша за всю німецьку поліцію. Може, це так німецькі продукти та кохання впливають? Ну подумаєш, що якось поведінка героїв і ті висновки, що пропонує нам авторка, не завжди логічно пов’язані. А якби були, то мабуть, здогадалися би ми, хто убивця, ще після першого трупа. Або після другого… Або… А так про вбивцю ми здогадуємося фактично тоді ж, коли це робить Зоя.

Що ж у підсумку? А у підсумку перемагає любов.

До чого тут шкарпетки? – спитаєте ви. Не скажу. Прочитаєте – дізнаєтеся.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери