Re: цензії

14.05.2025|Валентина Семеняк, письменниця
Міцний сплав зримої краси строф
07.05.2025|Оксана Лозова
Те, що «струною зачіпає за живе»
07.05.2025|Віктор Вербич
Збиткування над віршами: тандем поета й художниці
07.05.2025|Ігор Чорний
Життя на картку
28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...

Re:цензії

16.11.2020|17:39|Марія Грицюк, Івано-Франківськ

Український юген

Роговий Ю. Ф. Homo habilis (Людина вміла): Тривірші-хоку. Полтава: Дивосвіт, 2017. 204 с.

Роговий Ю. Ф. Листя опале: Тривірші-хоку. Полтава: Дивосвіт, 2018. 204 с.

Роговий Ю. Ф. Ловець снів: Тривірші-хоку. Полтава: Дивосвіт, 2019. 216 с.

Роговий Ю. Ф. Трави некошені: Тривірші-хоку. Полтава: Дивосвіт, 2020. 204 с.

Всю душу тривірші

душу мою терзали –

мале, а люте

 

Юрій Роговий

 

В сучасному світі актуальним є явище міжкультурного діалогу. Інтеграція мистецьких впливів, можливість співіснування різнорідних творчих зразків дає змогу говорити про культуру як явище не локально зорієнтоване, а цілісне, нерозривне та взаємопроникне. Художні західні практики ХХ-ХХІ століття засвідчують спроби активного запозичення орієнтальних елементів творчості на національний ґрунт, таким чином, засвідчуючи невичерпні можливості слова, долають межі художньої і культурної маргінальності. Потрапляючи до чужорідного середовища, східна літературна форма закономірно зазнає  певних  художньо-естетичних трансформацій, які можна пояснити її адаптацією до нового авторського й культурного середовища.

Нетрадиційною для української літератури загалом, проте традиційною й стилево незрадливою для поетичної творчості Юрія Рогового стала форма японської поезії  хоку. Така лірична мініатюра, яку в українській поетиці називають по-різному, адаптуючи східне найменування до нашого, «рідного» (трилисник, узор, росинка, алогія, мозаїка тощо), передбачає дотримання теми та ідеї твору в межах лаконізму та знакової обмеженості вислову. Ідеал змісту хоку автора – глибина, ідеал форми – краса і чистота мови та стилю, поєднання слів з душевними хвилюваннями, що регламентуються японським принципом юген – втаємниченої краси.

Тривірші Юрія Рогового вміщені у  книги «Homo habilis (Людина вміла)», «Листя опале», «Ловець снів», «Трави некошені» та ін., кожну з яких можемо читати як зосібна, так і як єдину наскрізну книгу, адже емпіричний простір хоку автора невідлучний: це спостереження над світом природи, сугестія її ледь вловимої краси, що паралельно балансує з душевним станом ліричного героя (Бачу: крізь мене/ протікає природа…/Жаль, що без мене; Яблуні квітнуть./ Хтось милується цвітом…/Хтось соку чека; Хмарина одна/ від гурту відбилась чи…/самотньою є?), невпинним часоплином, що ні від кого й ні від чого не залежить, а тільки дозволяє нам проходити повз нього (Зіжмакати б час/ та собі під ноги – щоб/ знав, як спішити; З віку якого/ видно, що час летить, як…/ мотиль на вогонь), насущним та емоційним життям людини (Марно скаржитись–/ треба його пережить/ хоч воно й ЖИТТЯ; Як було б добре,/ коли б «вмілі» повсюди…/… «Розумні» не  сплять»; «Лишилось друзів/ двоє – я і той, кого/ створив в уяві), впливом суб’єктивних почуттів у зв’язку з побаченим, відчутим, пережитим (Порівнюю між/ тими, хто ТУТ і хто ТАМ: де кращих більше?; Дзвінок мобільний/ нагадав, що від світу/ втекти нікуди; Свіча догоря,/ Де б воску дістати, щоб…/продовжити мить?), пошуками балансу між східними суворістю та спокоєм і західними емоційністю та експресією, а «істина – як і завжди – десь посередині» (Як надоїло/ все оте «чорне–біле»…/ «Сірого» б трохи).

Зважаючи на певну змістову віддаленість від першочергових витоків цього жанру, функціональну переорієнтацію, простежуємо зміну вектору світобачення від канонічно орієнтальної до української художньої автентики в низці хоку з назвами «Благовіщення», «Тепло», «Спогад», «Звичка», «Полонина», «Спостерігач», «Свіча», «Пекар»,  «Черга», «Комин», «Дилема», «Гадання», «Змагання», «Червень». Над формою тут бере верх фігура смислу, іноді неосяжна, металогічна, іноді безпосередня, але завжди така, що дає можливість пережити, «перевідчути» й відчути написане (Камінь із печі/ в якій МОЇ – хліб пекли,/ віками теплить; Справа не в тому,/ мабуть, хто пастух. Більше–/ стан полонини). Такого ж природнього та рідного звучання поезій додають ілюстрації та світлини, що суголосні як змісту хоку, так і близькості авторської душі.

Хоку Юрія Рогового це не тільки своєрідний версифікаційний експромт, це вдало дібрані межі побутування його поетичного таланту, що, як і японська поетика творять художнє явище, яскраве і неповторне.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
07.05.2025|11:42
Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
07.05.2025|11:38
У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка


Партнери