
Re: цензії
- 07.05.2025|Оксана ЛозоваТе, що «струною зачіпає за живе»
- 07.05.2025|Віктор ВербичЗбиткування над віршами: тандем поета й художниці
- 07.05.2025|Ігор ЧорнийЖиття на картку
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
Видавничі новинки
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
Re:цензії
Так ось вона, Оля!
Саліпа О. Оля; художн.-оформлювач М. С. Мендор. – Харків: Фоліо, 2020. – 218 с. – (Мистецькі біографії).
«Коронаційний» роман 2020 року Ольги Саліпи «Оля» спершу налаштувала на автобіографічну історію про якусь милу героїчну дівчину. Інтригу тримала назва. Оте «Оля» − як крупна крапля роси, в якій можна побачити світ... А вже в книгарні, коли мій погляд зупинив портрет відомої письменниці на обкладинці, зрозуміла: так ось хто вона, Оля! Тільки ж знаємо ми її Ольгою Кобилянською! Портрет, виконаний художником М. Мендором, таки незвичний як для стереотипного уявлення про письменницю. Магнетичні очі, випущений із зачіски завиток волосся, струнка фігура в облягаючій чорній сукні промовляють про трепетну душу та стійкий характер. А коротке й виразне «ОЛЯ» під портретом – як спалах, як сповідь, як виклик!
Далі ще несподіванки! З’ясувалося, що книга не про одну Олю. Їх у книзі дві. Перша – відома нам письменниця, а друга та, заради якої розгорнуто захоплюючу життєву подорож, що підводить до приголомшливого секрету. Його краще замовчати й забути, ніж прийняти. «Таємниці мають бути таємницями» − такі останні слова в тексті.
Чим же цікавий творчий задум Ольги Саліпи? Розповідаючи про історію кохання Ольги Кобилянської та Осипа Маковея, авторка не пропонує читачам однозначних висновків. Зрада і підлість тут можуть сприйматись як порятунок любові, а відданість і пристрасть − як її руйнування.
Життя Ольги Кобилянської викликає нестримну зацікавленість багатьох. Суперечливість її образу в офіційній біографії, творчості та епістолярії провокує до різних домислів та вимислів. Ольга Саліпа показує дуже особисті стосунки й почуття відомої жінки, наближає до найпотаємнішого, навіть сенсаційного. Читач наповниться емоціями і пристрастями в міру, саме настільки задумала авторка, щоб не перейти певну межу.
Твір насичений любовними колізіями. Тут і ніжні почуття, і щемкі зізнання, і дружні розмови. А ще відверто інтимні сцени. Вони красиві, чуттєві й хвилюючі. Поцілунки, доторки до оголеного тіла, розкутість, зітхання, хрипи від несподіванки … Це все про Олю, її коханого та не тільки.
Як у більшості любовних історій у книзі є свій любовний трикутник – провокаційний, зухвалий і водночас виправданий. Інтрига з коханням Ольги, перебування її в епіцентрі обману, таємниць і сміливих рішень висвітлює нові риси великої письменниці, руйнує класичний монументальний образ феміністки, завжди одинокої, цілеспрямованої жінки-борця.
Як добре, що в нашому демократичному світі про долю відомих людей минулого можна поговорити без заборон, кліше і міфів! Чи йдеться у творі про кохання між жінками, як того може очікувати сучасний читач? Так, ідеться. Воно лише обережно привідкрите авторкою. А в тій шпаринці життєвого простору помітна інша велика драма.
У книзі зібрані відомі яскраві факти біографії Ольги Кобилянської, що вже були описані різними дослідниками. Згадується й лист юної Олі до старого чоловіка з пропозицією вийти за нього заміж заради матеріальної підтримки; і подарована їй пляшка з морською водою, що зберігалася як справжнє, ніколи не бачене море; і подорожі верхи на коні в гори; і дитяча дружба з Іваном-пастухом. Ці епізоди присутні в тексті, як старі фотографії в альбомі. Їм віриш, до них приглядаєшся, щоб згадати давно минулі події життя когось близького.
Кохання і творчість Кобилянської є ошатною частиною літературного життя в Західній Україні на помежів’ї ХІХ–ХХ століть. Органічно вписаний образ письменниці в атмосферу часопису «Буковина», яким тоді опікувався Осип Маковей. Авторка занурює читача в ретросвіт так, як його, ймовірно, сприймала сама Ольга Кобилянська. «Масивна ручка дверей», «задушливий запах чорнила, фарби та газет», «рипучі дерев’яні сходи», «цокіт друкарських машинок» і Осип, який «стоїть біля вікна свого невеличкого кабінету з паперами в руках, повернутий боком до вхідних дверей» − це деталі опису редакції, куди часто заходила письменниця й водночас закохана жінка. Подібні картини у книзі створюють відчуття реальності, коли живеш разом із героями: ходиш із ними вулицями, освітленими першими електричними ліхтарями; обідаєш особливим буковинським кулішем у кухні з простими меблями і скромними бавовняними серветками; смакуєш запашним рогаликом із густим повидлом у кав’ярні; або ж винаймаєш недорогі помешкання в Чернівцях, Львові або Відні. Нюанси в екстер’єрах та інтер’єрах підкреслюють європейськість міст – охайних і зручних для життя. У цю європейськість органічно вписані українське книговидання, мистецтво, освіта, побут, етикет.
Помітно, що авторка добре обізнана з особливостями часу, про який пише. Вона не залишає поза увагою смаки Олі в одязі, добирає для неї капелюшки в комплекті з рукавичками, брошку, зручне взуття, недорогі, але модні сукні й накидки. Стосунки в родині Кобилянських, їхнє повсякдення, матеріальний стан, інтереси дітей, погляди батьків − усе це щедро доповнює образ героїні, показує соціальний світ українців у західноукраїнських містах і містечках австрійського періоду.
Хроніка життя Ольги Кобилянської пов’язана з постатями Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стефаника. У книзі ці особистості важливі тим, що знають про Олині почуття. Їм відомо більше, ніж читачеві. А це розширює рамки сюжету.
Нова книга про Ольгу Кобилянську написана з любов’ю. Подробиці минулого, знаковість деталей (скажімо, портрет маленької дівчинки чи роковий кулон), точність художнього слова в діалогах, описах, коментарях тримають увагу, захоплюють, дарують насолоду від читання. Є в тексті вислови, що легко запам’ятовуються, як крилаті, і можуть стати комусь життєвим орієнтиром. Ось, наприклад: «…Не буває так, що навколо тебе стільки любові в світі, а вона тебе не торкається».
Що могло б бути правдою, а що ні з розказаного в книзі? Чи варто насичувати художню біографію відомої людини аж так пікантно? Усе це виправдано цікавим сюжетом із перехресними й заплутаними лініями та гарним авторським стилем. «Оля» Ольги Саліпи − смілива й красива версія таємниці великої жінки.
P.S. У рецензії не названо одного з головних героїв чи героїнь. Зроблено лише легкі натяки. Точніша вказівка на цю людину може бути важковаговим спойлером.
Коментарі
Останні події
- 09.05.2025|12:40У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
- 09.05.2025|12:34Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
- 07.05.2025|11:45Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
- 07.05.2025|11:42Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
- 07.05.2025|11:38У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
- 06.05.2025|15:24«Читаємо ложками»: у Луцьку відбудеться перша зустріч літературно-гастрономічного клубу
- 06.05.2025|15:20Помер Валерій Шевчук
- 02.05.2025|13:48В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
- 01.05.2025|16:51V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
- 01.05.2025|10:38В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша