Re: цензії

07.05.2025|Оксана Лозова
Те, що «струною зачіпає за живе»
07.05.2025|Віктор Вербич
Збиткування над віршами: тандем поета й художниці
07.05.2025|Ігор Чорний
Життя на картку
28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе

Re:цензії

Створити казку

…Вони – цілком сучасні: Дід Яг і Бабуня Ягуня. Придбали комп’ютерну техніку та вміло нею користуються… Хоча, врешті-решт, вередлива стара і називає цю „машинерію” зомбоскринею і дорікає старому, аби повернув „шайтан-скриньку” туди, де взяв. (Віра Марущак, „Вибрики Діда Яга”, Миколаїв, „Іліон”, 2020 р.).

Мабуть, помітили, казкові персонажі – новітньо перелицьовані, модерні. Та й розмовляють, скажу я вам, послуговуючись молодіжним сленгом. Цілісно та цікаво в’язка-в’яжеться („Подарунок дружині”) й так вдало обставлені казко-картинки, що, буквально, втягують читальника в атмосферу чародійств; не тільки „дітей дошкільного та молодшого шкільного віку”, як зафіксовано на титулі книжки, але й нас, дорослих… Саме так; казкові оповідки – барвисті, безпосередні, динамічні у своїй розповідальності. (Тут, до слова, і художниця, Олена Рикусова, винятково професійно попрацювала).

Мислю собі, що не зайвою буде моя самоцитата „Саме, ці чарівні іскрометні світи, як авторського, так і народного походження, вже ніколи не полишать нас, поселившись поруч, напевне, назавше. Регулярно покликаючись до читацьких сердець і роблячи їх м’якшими, а розум справедливішим („Мобіла для Баби Яги”, „Моторні коники”, „Неприємний гостинець).

Поміркуймо, можливо, нам саме цього й не вистачає… 

Що видається, не нарочито цікавим, головні персонажі казок-оповідок В. Марущак не є виразно позитивними чи контрастно негативними. Це є у традиційних казках. Дід Яг та його життєва супутниця Баба Яга проявляють себе то один бік, то в інший, що трапляється й посеред нас, звичайних людей. Відповідно й почуття їхні мінливі та різнобарвні. Та й життя чародіїв: існування не лише в нетрях лісу, але й закорінене в суспільні перипетії. Вони наче промовляють, саме, до нас: „Так хочеться, аби усі жили по совісті”. – Зітхає Дід. („Чарівне дзеркальце”).

Баба Яга емоційно заявляє: „…Потрібно бути сучасним!” Це, погодьтеся, уже далеко не той навіяно-злий персонаж, що до нього ми звикли, а так ніби модератор на певній новочасній акції („Природа цілюща”). Прикольно.

Насправді, щастя – це, саме, подорож, а не пункт призначення. Ну що ж. Мандруймо казковими шляхами. Вони такі привабливі. 

Як і в попередніх казкових книжках, Марущак зовсім не культивує збиті сюжети та фабули. Радше, покладається на свою уяву, добре знання психології сприймачів написаного, інтуївне відчуття інтерпретацій казкових текстів. Усе це дозволяє їй знаходити, здавалося б, невидимі стильові стежки, що провадять до самобутніх сюжетів, чарівливих образів, оригінальної розповіді („Щастя квітки”, „Велике кохання”, „Левове місто”). Бачу, як природно та неквапом течуть її незвичайні оповідки. Так, нерідко, авторка виходить за окреси канонів жанру. Але ж і ойкумена її читальників помітно розширюється. Бо кожен із них, навіть ті, хто не зізнається, вірить у казку; мандрує в ній. – Тут все зрозуміло та барвисто. І Добро завше перемагає Зло. У наших мізкових програмах закладено, саме, такий розвиток подій, як на мене. 

…Одне слово, хочете побачити та послухати Діда Яга: в „адідасівському” спортивному костюмі з банданою на голові, в стильових мокасинах, в сідлі червоного спортивного байка чи Бабу Ягу в джинсах, кросівках на босу ногу та в моднячому кожушку; познайомитись із їхнім способом життя, друзяками та взяти участь у кумедних витівках, читайте казкову книгу Віри Марущак „Вибрики Діда Яга”. Не пошкодуєте.

Казкарка таки створила нову казку-книгу для себе та для нас. Добре.      

P.S.

…Не ставив собі завданням тут робити докладний літературознавчий аналіз книги Віри Марущак. А лише – засвітити жарівку над виданням, аби привернути увагу всіх зацікавлених. Сподіваюсь, що мені це вдалося.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
07.05.2025|11:42
Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
07.05.2025|11:38
У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
06.05.2025|15:24
«Читаємо ложками»: у Луцьку відбудеться перша зустріч літературно-гастрономічного клубу
06.05.2025|15:20
Помер Валерій Шевчук
02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша


Партнери