Re: цензії

05.08.2022|Тетяна Дігай, Тернопіль
Енциклопедична трилогія про Чортків
05.08.2022|Валентина Семеняк, письменниця
Чому? Навіщо? За що?
Режисерка жовтого катарсису
31.07.2022|Людмила Даниленко
«Якщо на селище напали чужі…». Читайте «Чорний хліб» Фоззі
29.07.2022|Ярослав Мотика, скульптор, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка
Можна лише дивуватись, що є такі поети як Ігор Павлюк
20.07.2022|Василь Кузан
Час усвідомити
12.07.2022|Альона Радецька, Хмельницький
«Картка Марії» Олександра Козинця як можливість самопізнання
12.07.2022|Василь Кузан
Епоха Павлюка
21.06.2022|Марина Сушко
Шамани слова
«Я нічого більше не хочу, лише писати…»

Re:цензії

11.09.2021|20:05|Тарас Левін, психотерапевт, віце-президент Асоціації психотерапевтів і психоаналітиків України

Образ нарциски в романі Володимира Даниленка «Маски Діани Стогодюк»

Володимир Даниленко. Маски Діани Стогодюк. – К.: ВЦ «Академія», 2021. – 256 с.

   Нещодавно мені до рук потрапив роман Володимира Даниленка «Маски Діани Стогодюк», який я легко прочитав і хочу поділитися про нього своїми враженнями. З клінічної точки зору, письменник точно відтворив образ жінки з нарцисичним розладом особистості. Цілком очевидно, що образ Діани Стогодюк списано з натури. А отже, десь є прототип головної героїні роману. У Діани є все, що притаманно жінці з таким розладом особистості, і психіатр з упевненістю встановив би цей діагноз на підставі його опису в літературному творі. Оскільки я не психіатр, а психотерапевт психоаналітичної орієнтації, то стримано ставлюся до діагнозів, пов’язаних з розладом особистості,  за рамками ведення медичної або психоаналітичної документації для внутрішнього професійного користування.

   У наш час термін «розлад особистості» замінив старий російський і радянський термін «психопатія». Хоча в психоаналітичній практиці «розлад особистості» залишається не зовсім точним і зручним терміном, особливо при діагностуванні літературного персонажу, який є плодом авторської уяви, навіть якщо в цього персонажа була реальна модель, з якої письменник змалював образ.

   Соціальні відхилення й конфлікти людини, в якій знаходять риси нарцисичного розладу, не можна визначати, як «хвороба» чи «захворювання». За міжнародною класифікацією DSM‑5, для нарцисичного розладу особистості характерні завищена самооцінка, потреба в надмірній увазі та похвалі, зверхнє ставлення до інших, віра у власну винятковість, невміння співчувати, прив’язуватись до людей, постійна заздрість, яка роз’їдає нарциса, фантазії про свою значущість, успіх, розум, владу, красу. У Діани Стогодюк є всі ці риси. Вона не здатна полюбити, маніпулює чоловіками, вміло використовуючи їх для задоволення власних бажань, а коли вичерпує в чоловіку нарцисичний ресурс, знецінює і викидає зі свого життя, переключаючись на нову жертву.  Її життя – це безконечний нарцисичний цикл, який складається з пошуків чоловіка, атаки «коханням», спокушування, використання його ресурсу, знецінення, пошуків нової жертви й утилізації старої жертви.

   Діана абсолютно цілісна, незмінна, з усіма своїми нарцисичними якостями, які демонструє у стосунках з різними чоловіками. В цьому сенсі вона богиня і фурія водночас. У романі вона живе за своїми художніми законами. Тож навряд чи доцільно встановлювати діагноз Ліліт або вавилонській блудниці. Крім того, Діана завжди залишається тільки зовнішнім об’єктом, дистанційованим від інших персонажів роману і від читача. Вона приваблива як зовнішній об’єкт і огидна як внутрішній об’єкт. Діана стає предметом обсесії, жадання або відкидання, але ніколи не стає предметом ототожнення, співвідношення з власними аналогічними якостями спостерігача, тобто недоступна емпатії, а отже і діагностуванню в психоаналітичному значенні цього слова.

  Жорстоке, цинічне чудовисько ховається під масками тендітної, витонченої жінки. Бізнесмени і вчені, ортодоксальні віруючі й невіруючі депутати Верховної Ради, напівкримінальні нувориші й профспілкові діячі, зачаровані масками Діани Стогодюк, йдуть до своєї загибелі, як натовп дітей за гамельнським щуроловом. Що ж змушує різних чоловіків з такою сліпою впертістю заповнювати засмоктуючу порожнечу цього жадібного, ненаситного монстра, здатного звести нанівець найкращі стосунки,  високе почуття перетворити в ненависть, а чиєсь щастя – в страждання? Роман Володимира Даниленка дає можливість зазирнути в зяючу безодню, яку таїть у собі Діана  Стогодюк, що живе у наш час, ходить поруч з нами і, можливо, хтось із вас вже відчув на собі її смертельні обійми.

 коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

05.08.2022|14:08
«Видавництво 21» оголошує видання нової книги «Знаки» та збір коштів для підтримки ЗСУ
05.08.2022|12:06
“Інтелектуальні вечори у просторі ПЕН”: лекція Тараса Лютого
05.08.2022|12:01
У видавництві #книголав вийде новий роман Ірени Карпи
05.08.2022|11:29
«Видавництво Старого Лева» підготувало ілюстровану книжку-абетку про Ольгу Кобилянську – «Кобилянська від А до Я»
05.08.2022|11:15
Закарпатська обласна наукова бібліотека готує книжку споминів «Петро Скунць у колі сучасників»
03.08.2022|15:31
«Діалоги про війну» — серія виступів-осмислень сьогодення на Meridian Czernowitz 2022
29.07.2022|15:31
Журналіст Сергій Руденко: Путін недооцінив Зеленського
29.07.2022|12:58
Поетичні читання, публічні інтерв’ю, презентація нових книжок — яким буде Meridian Czernowitz 2022
29.07.2022|12:04
До Дня Української Державності Hutsul Planet презентують патріотичний сингл «Духом єдиним»
22.07.2022|11:13
Виходить перша книжка Meridian Czernowitz від 24 лютого - «Щось зі мною не так» Андрія Любки


Партнери