
Re: цензії
- 16.07.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаПравда про УПА в підлітковому романі Галини Пагутяк
- 10.07.2025|Дана Пінчевська"Щасливі ті люди, природа яких узгоджується з їхнім родом занять"
- 10.07.2025|Володимир СердюкАнтивоєнна сатира Володимира Даниленка «Та, що тримає небо»
- 27.06.2025|Ірина Фотуйма"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
- 26.06.2025|Михайло ЖайворонЖитомирський текст Петра Білоуса
- 25.06.2025|Віктор ВербичПро що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
- 25.06.2025|Ігор ЗіньчукБажання вижити
- 22.06.2025|Володимир ДаниленкоКазка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
- 17.06.2025|Ігор ЧорнийОбгорнена сумом смертельним душа моя
- 13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗвичайний читач, який став незвичайним поетом
Видавничі новинки
- Джон Ґвінн. "Лють Богів"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Аталанта"Проза | Буквоїд
- Вероніка Чекалюк. «Діамантова змійка»Проза | Буквоїд
- Джон Ґвінн. "Голод Богів"Книги | Буквоїд
- Олеся Лужецька. "У тебе є ти!"Проза | Буквоїд
- Крістофер Паоліні. "Сон у морі зірок"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Електра"Книги | Буквоїд
- Павло Шикін. "Пітон та інші хлопці"Книги | Буквоїд
- Книга Анни Грувер «Вільний у полоні» — жива розмова з Ігорем Козловським, яка триває попри смертьКниги | Буквоїд
- Тесла покохав ЧорногоруКниги | Буквоїд
Літературний дайджест
Садівники та лісники
У новому романі Андрія Куркова не один, а два садівники з Очакова.
У романі “Садовник из Очакова” (видавництво “Фоліо”) закладено усі складові захоплюючого читання. Таємниця у вигляді загадкового татуювання; знайдений в стіні старого будинку скарб; подорожі у часі із переодяганням у міліцейську форму півстолітньої давнини; щойно зняті чорно-білі фотоплівки, які головний герой “транспортує” у кишенях галіфе з Очакова 1957 року до Києва 2010-го і де їх сприймають як сучасне ноу-хау, талановиту підробку “під старовину”…
Днями знайомий колекціонер паперових грошей хвалився мені збіркою старих банкнотів, в тому числі радянських рублів взірця 50-х. Вони справді виявились незвично великими – як у романі «Садовник из Очакова». Книжка щедро наповнена реаліями п’ятдесятих років, аж до таких деталей у діалогах героїв: «Правда, що міліціонерам форму мінятимуть? – Звідки знаєш? – По радіо говорили»...
На запитання, які виникли після прочитання роману, відповідає автор – Андрій Курков.
- Як виникла ідея відправити героя курсувати з Ірпіня-2010 в Очаків-1957 і назад? До того ж Очаків у романі настільки реальний, що не залишається сумнівів: автор був там неодноразово…
- Так, Очаків я пішки пройшов по кілька разів, кожну вулицю. Понад десять років їздив туди, добре знаю і місто, і деяких його жителів. На очаківському базарі, який не дуже помінявся за останні 40-50 років, купував рибу, овочі, спілкувався з торговцями. До речі, руда торговка рибою – це справжній легендарний персонаж очаківського минулого. Про неї мені розповідали із захватом навіть колишні працівники Очаківського міськкому партії.
А от чому Ірпінь? Тут спрацювала любов до геометрії життя. Ходити з сучасного Києва до Очакова 1957 року – це спускатись у печеру. А з Ірпіня, міста, яке приблизно дорівнює за розміром та швидкістю життя Очакову, можна ходити по звичайній горизонталі. Ірпінь, яке у 1957 році було просто селищем, за останні 30-40 років піднялося за статусом і за значенням. Натомість Очаків за ці роки опустився вниз, майже до рівня великого селища, втратив своє значення як порт, як індустріальне місто, як військовий гарнізон із кількома військовими частинами, із льотною включно.
- Звідки знання про особливості міліцейської ретро- форми?
- Міліцейську форму я шукав окремо, і знайшов. В такому романі все має бути справжнім. Коли почав вивчати історію міліцейської форми, тоді й дізнався, як і коли вона змінювалась, як усе помітніше віддалялася і від військової форми, і від форми НКВД.
- Автор не може пам’ятати чимало реалій, про які пише, бо народився на початку 60-х. Довелося консультуватись? Гортати підшивки старих газет?
- А щодо реалій старого Очакова – ще й провести чимало часу у тамтешній міській бібліотеці. Співробітники бібліотеки на моє прохання сканували старі газети 50-60-х років і пересилали електронкою. Мені також допомогли розшукати кількох ветеранів-очаківців, я зустрічався з ними, розпитував, вишукував деталі, «викопував» з їхньої пам’яті згадки про цікавих людей, яких вже давно немає. Одночасно шукав найстаріших пенсіонерів (досвід у цьому маю великий!), які б могли мені пригадати найменші деталі побуту повсякденності. Цікаво, що деяких очаківців знайшов в Ізраїлі (вони там просто довше живуть, ніж на рідній землі), листувався з ними через їхніх синів та онуків.
- Львів, вулиця Зелена, 271, – це реальна адреса? У книжці там живе донька одного з героїв.
- Отут нафантазував. Так далеко по Зеленій я ще не їздив, хоча знаю цю вулицю і люблю, бо на ній є місце, де живуть українські книжки! (гуртівня “Книжкові джерела”. – Ред.)
- В уста одного з персонажів роману вкладено таку думку: “Люди по своему природному отношению к миру делятся на садовников и лесников. Садовники изначально воспринимают мир как сад, в котором нужно вести себя подобающе, поломанное чинить, построеннное украшать и содержать в порядке. Лесники любят все дикое и больше годны ломать и жить среди поломанного, чем строить и обновлять…”. За цією класифікацією автор роману належить до садівників – і у філософському сенсі, і буквально. Що протягом цього року, навесні чи восени, вдалося посадити на своїй ділянці під Києвом?
- Цього року я лише зрізав зайві гілки, чистив сад, збирав врожай з дерев та кущів. Нічого нового не посадив. На жаль.
- Книжку написала людина, яка має смак до старовини, розуміється на антикваріаті. Які найдавніші речі у домі письменника Куркова тішать господаря найбільше?
- Старовини у мене багато, п’ю інколи з чарок XVII-XVIII століть, маю шафи з ХIХ століття, трошки кухонних речей з минулого, грамофони, перші платівки, дубовий буфет, що зараз оселився у дачному будинку, бо завеликий. Відпочиваю оком на старовині. Вона ласкавіша і приємніша за сучасний дизайн, у ній більше тепла. Може, тому, що ці речі прожили поруч з кількома поколіннями людей, а може, просто тому, що в старовинних речах і меблях більше круглого, в них майже немає прямих кутів.
- Робота над «Садовником...» тривала років три, так? І я розумію, чому: постійні роз’їзди, постійно хтось кудись кличе. Життя на валізах. Тож популярність в інших країнах допомагає чи заважає писати?
- «Садовник...» я писав досить дивно. Бо спочатку домовився з мережею «Велика кишеня», що буду давати їм по главі на місяць для їхньої газети, на останню сторінку. І все йшло добре, аж раптом мені сказали закінчувати роман, бо останню сторінку почали продавати під рекламу знижок. І довелось написати раптове закінчення. Після цього настрій у мене був поганий, і я не повертався до роману кілька місяців, але пам’ятав, що обійшовся з ним негарно. А відтак знову за нього взявся, відкинувши «нав’язаний» кінець. Загалом повністю переписував його тричі, аж поки не відчув, що історія подобається мені самому. Останні глави писав в Очакові, біля моря, по 12-14 годин на день. Ми жили на косі, в будиночку на самому пляжі . Діти і дружина були постійно на морі , а я вибігав, занурювався у воду і назад, за комп’ютер…
А популярність за кордоном і допомагає, і заважає. Але всі ці поїздки мене навчили краще організовувати свій час, цінувати кожен день. Навчився писати у літаках, готелях, поїздах. Інколи більше пишу в дорозі, аніж вдома, у Києві.
Додаткові матеріали
- Колоритні імпрези Літфесту в рамках Форуму видавців. ФОТО
- Курков Андрій
- Андрій Курков: Шевченко – Далай-лама України
- «Аморалка»: українські письменники дають "ляпаса" комісії з моралі
- Андрій Курков: Я не бачу при владі людей, які вміють думати
- Антологія українського детективу. Український нуар
- Андрій Курков: український пацифіст
- Андрій Курков. «Нічний молочник»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Варя Звягіна, «Белая клякса»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Любомир Коломієць, «Приречені на вічність»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Олена Павленко, «Чужий»
- Курков провів «сходняк» в п’ятницю
- Майстер-клас Андрія Куркова: Михайло Блатник, «У пруда»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Олег Шинкаренко, «Зірка»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Олександр Кобизський, «Строк давності»
- Майстер-клас Андрія Куркова: Владислав Івченко, «Мій дід»
- Оприлюднено шорт-лист конкурсу «Євроформат-2009»
- Автограф-сесія Андрія Куркова у «Читайці». ФОТО
Коментарі
Останні події
- 14.07.2025|09:21V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року