Re: цензії
- 25.04.2026|Галина Новосад, книжкова оглядачка, блогерка, волонтерка«Містеріум»: простір позачасся і прихованих зв’язків
- 23.04.2026|Ігор Бондар-ТерещенкоМагія дитинства, або Початок великої дороги
- 23.04.2026|Віра Марущак, письменниця, голова Миколаївської обласної організації НСПУРимована магія буденності: Літературна подорож сторінками книги Надії Бойко «Сорока на уроках»
- 23.04.2026|Ігор ЗіньчукПізнати глибше, щоб відновити цілісність
- 16.04.2026|Богдан Дячишин, лауреат премії імені Івана Огієнка, ЛьвівДух щемливого чекання
- 16.04.2026|Олексій СтельмахМайбутнє приходить зненацька
- 15.04.2026|Михайло Жайворон«Земля гніву» Михайла Сидоржевського
- 15.04.2026|Оксана Тебешевська, заслужений вчитель УкраїниМандрівка в «химерні» світи Юрія Бондаренка
- 11.04.2026|Богдан СмолякТутешні час і люди
- 11.04.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськДо себе приходимо з рідними
Видавничі новинки
- Прозовий дебют Надії Позняк «Ти ж знаєш, він ніколи тобі не дзвонить…»Книги | Буквоїд
- Сащук Світлана. «Дратва тиші»Поезія | Буквоїд
- «Безрозсудна» Лорен Робертс: почуття vs обов’язок та повалені імперіїКниги | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Голод і любов»Поезія | Буквоїд
- Олена Осійчук. «Говори зі мною…»Поезія | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Магніт»Поезія | Буквоїд
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
- Наомі Вільямс. «Пацієнтка Х, або Жінка з палати №9»Проза | Буквоїд
Літературний дайджест
Москва робить усе, щоб поляки й українці більше конфліктували
— Українці звикли, що Росія нав´язує своє уявлення нашого минулого.
Останні три роки відстоюємо у війні з росіянами незалежність. Виявилося, що західний сусід — Польща — теж намагається диктувати, які українські герої є прийнятними, а які — ні, — каже історик, директор Інституту національної пам´яті 39-річний Володимир В´ятрович.
У харківському видавництві "Клуб сімейного дозвілля" вийшла його книжка "За лаштунками Волині-43. Невідома польсько-українська війна".
— Торік Польський сейм уклав резолюцію про геноцид, організований українськими націоналістами щодо польського населення. Абсолютно безграмотну з історичної і юридичної точки зору та шкідливу — з політичної. Вирішив пояснити, що сталося в 1943-му між нашими народами. Адже наслідки досі відчутні, — продовжує історик.
— Книжка — науково-популярна. Що більше знатимуть, то менше буде приводів для маніпуляцій. Для поляків слово Волинь — синонім страшного злочину. Геноцид. Так відбулося стараннями преси й політиків. Історія вбивств тисяч людей у Другу світову вирвана з ширшого контексту, приправлена емоціями і чиїмось інтересами. Українська Повстанська армія та польська Армія Крайова намагались усунути "чуже" населення. Убивали й ті, й інші. Причиною цього називають появу українських націоналістів, які привнесли хворобливу ідеологію. Але вони не могли охопити своїми ідеями все населення Західної України. Часто необізнані селяни протистояли польській і радянській владі з їхньою жорстокою окупаційною політикою. Хоча не знали достеменно, за яку державу воюють. Ті, хто брав участь в українсько-польській війні 1918–1919-х, могли вважати 1943-й реваншем за втрату незалежності тоді.
Нещодавно відзначали 70-ті роковини операції "Вісла", в результаті якої майже 150 тисяч українців, які населяли теперішню південно-східну Польщу, виселили на захід країни. "Для остаточного вирішення українського питання", як тоді писали в польських документах. Науковці називають акцію етнічною чисткою і воєнним злочином. За два дні до річниці польські радикали демонтували на українському цвинтарі пам´ятник воїнам УПА. Зазначивши, що це лише початок. Акт вандалізму схвалили в міністерстві культури й Інституті національної пам´яті Польщі. Це приклад того, що конфлікт між нашими народами продовжується. Він працює проти України. Такі провокації можливі через низький рівень знання своєї історії.
У назві книжки використовую слово "лаштунки" не дарма. Ми всі поза грою, яку ведуть політики. Роблять усе, щоб поляки й українці якомога більше конфліктували. За лаштунками — Москва. Руйнування пам´ятників нашим націоналістам у Польщі регулярно висвітлюють у пресі на непідконтрольних Україні територіях Донбасу. Це говорить про зв´язки радикальних поляків із російськими спецслужбами. Проплачені акції. Українці знають це, а от полякам бракує розуміння.
У роботі над книжкою "За лаштунками Волині-43. Невідома польсько-українська війна" історик Володимир В´ятрович проаналізував понад 400 документів. Частину матеріалів вивчав в Українському науковому інституті американського університету Гарвард.
Анастасія ХЛАПОНІНА
Коментарі
Останні події
- 23.04.2026|09:27Французький джаз в «Книгарня «Є»
- 22.04.2026|09:51Стали відомі імена лавреатів Літературної премії імені Ірини Вільде 2026 року
- 22.04.2026|07:08«Архіпедагогіка»: у Києві презентують дослідження про фундаментальні коди західної освіти
- 17.04.2026|09:16Зоряна Кушплер презентує «скарби свого серця»
- 15.04.2026|18:40Хроніки виживання та журналістської відданості: у Києві презентують книжку Євгена Малолєтки «Облога Маріуполя»
- 15.04.2026|18:25В Україні запускається Korali Books - перше видавництво, повністю орієнтоване на жіночу аудиторію
- 11.04.2026|09:11Україна на Bologna Children´s Book Fair 2026: хто представить країну в Італії
- 11.04.2026|08:58Віктор Круглов у фіналі «EY Підприємець року 2026»
- 07.04.2026|11:14Книга Артура Дроня «Гемінґвей нічого не знає» підкорює світ: 8 іноземних видань до кінця року
- 07.04.2026|11:06Українське слово у світі: 100 перекладів наших книжок вийдуть у 33 країнах
