Re: цензії

21.07.2025|Віктор Вербич
Парадоксальна незбагненна сутність жіночого світу
16.07.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Правда про УПА в підлітковому романі Галини Пагутяк
"Щасливі ті люди, природа яких узгоджується з їхнім родом занять"
Антивоєнна сатира Володимира Даниленка «Та, що тримає небо»
27.06.2025|Ірина Фотуйма
"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
26.06.2025|Михайло Жайворон
Житомирський текст Петра Білоуса
25.06.2025|Віктор Вербич
Про що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
25.06.2025|Ігор Зіньчук
Бажання вижити
22.06.2025|Володимир Даниленко
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
17.06.2025|Ігор Чорний
Обгорнена сумом смертельним душа моя

Re:цензії

15.01.2016|07:37|Віоліна Ситник

Шукала натхнення, а знайшла… дим

Ярослава Литвин. Роза Вітрів. – К.: Смолоскип, 2015. – 224 с.

Першою книжкою, яка потрапила мені в руки в новому році, стала повість Ярослави Литвин «Роза Вітрів». Кажуть, як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш. А тому, якщо вірити приказці, мій читальний 2016 рік повинен бути вдалим, адже саме таким епітетом можу охарактеризувати цю книжку.

Із першої сторінки читач стрімко вривається в життя головної героїні роману – молодої і перспективної художниці Рози Вітрів. Він бачить її розгубленим худорлявим дівчиськом у малиновому береті, яка стоїть «на перехресті, на розі вулиць, на розі усіх вітрів і вдивляється в недоспіле сливове небо».

А потім події розгортаються так швидко, що ледве встигаєш за життям невгамовної мисткині. Київ, Одеса, Карпати – калейдоскоп міст змінюється так швидко, як і настрій художниці. Сьогодні вона тут, завтра – зовсім в іншому місці. Роза, хоч і має власне житло – занедбану майстерню в Києві, притулок всіх творчих осіб, яким потрібна вписка, місце збору творчої інтелігенції для спілкування та гарного проводження часу (і байдуже, що те спілкування не відбувається без алкогольного допінга – творчі люди частенько шукають натхнення на дні пляшки, а то й гірше!), так-от, головну героїню не можна прив’язати до одного місця, адже вона – громадянка світу, хоч інколи й намагається стати хоч трішки схожою на звичайних людей – знаходить роботу (нехай і таку дивну!), заводить нових друзів, далеких від богемного способу життя, виходить заміж… Хоча ні, заміж вона вийшла якось випадково, можна навіть сказати – завиграшки. Та й обранець Рози – Єжи Вітрів – абсолютно не той чоловік, на якого можна покластися.  

Як не прикро це визнавати, та саме в таких покидьків найчастіше закохуються дівчата. І ось тут доведеться читачеві (а, швидше за все, таки читачці!) добряче попсувати собі нерви: і знаєш, що Єжи поганий, і розумієш, що випалює Розу дотла, що таке хворобливе кохання нічого, крім болю, не приносить, що з ним щастя вона не матиме, що з таким дітей не виховують і будиночок з білим парканом не зводять, що такі, як він, живуть за рахунок забезпечених жінок, а Роза – надто горда, щоб утримувати Єжи, закривати очі на численні зради, приймати його тоді, коли чоловіку заманеться вшанувати її своєю присутністю, вибачатися перед ним нехай не словами, а вчинками за свій талант і за те, що тим же таки талантом його Бог не нагородив… А проте все одно надієшся, що в якусь мить Єжи забіжить у майстерню з величезним букетом троянд, хоча ні, Роза любить іриси та волошки, впаде на коліна і скаже, що він змінився, знайшов роботу, усвідомив, що кохає тільки її і хоче прожити з нею все життя… Але тоді б це був типовий жіночий бульварний роман, а не роман, що здобув у 2015 р. ІІ премію видавництва «Смолоскип».

Роза вважала Єжи вогнем, про що й свідчать її перші успішні полотна, та насправді він (так, саме він, а не Роза!) – тільки дим. А дим не гріє. Дим, за словами головної героїні, це непевність, примарність нашого світу, його ажурність та бездушність.

Історія про Розу Вітрів розказана, та не завершена. За більш ніж 200 сторінок читач встиг зріднитися з нею і не хоче відпускати зі свого життя художницю-дивачку. Він знову хвилюється за неї, адже дівчина, в кінці-кінців, опинилася там же, де й починала – «на розі всіх вулиць, на розі всіх вітрів». Вона знову розгублена і не знає, куди рухатися далі. Вдивляється у сливове небо, шукаючи відповіді на свої запитання.

Рекомендую поціновувачам якісної української прози повість «Роза Вітрів» талановитої  Ярослави Литвин. В книжці ви знайдете не тільки цікаву історію, яка зачепить вас за живе, а й багату та соковиту мову, психологізм, яскраві образи, тонкий гумор і нарешті дізнаєтесь трохи більше про життя тих дивних людей, яких іменують богемою.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери