Re: цензії

15.05.2025|Ігор Чорний
Пірнути в добу романтизму
14.05.2025|Валентина Семеняк, письменниця
Міцний сплав зримої краси строф
07.05.2025|Оксана Лозова
Те, що «струною зачіпає за живе»
07.05.2025|Віктор Вербич
Збиткування над віршами: тандем поета й художниці
07.05.2025|Ігор Чорний
Життя на картку
28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів

Re:цензії

16.12.2016|08:35|Володимир Півень

Роман як стимул для глибокого думання

Леонід Кононович. Тема для медитації. — 4-те вид., змін. — Львів: Кальварія, 2014. — 240 с.

Є книжки для читання, а є — для вдумливого перечитування. Ця належить до других. Кожне перечитування відкриває нові й нові обрії думок і переживань.

Привабою для досвідченого читача-інтелектуала є синтетика жанру — філософський (екзистенційний) роман у пригодницько-детективному обрамленні.

Домінантою змістового поля є Ґлосарій як гіпотетичне містилище Логосів наших Прабогів і Прапредків, де кожна лексема несе в собі життєтворчий потенціал. Між позачасовими сегментами Ґлосарію — розгортання сюжетно-фабульних і часових складників роману, що містять органічно вписані фрагменти трансцендентальних мандрів свідомості головного героя. Відтак витворено оптимально структурований механізм зацікавлення свого (!) читача. А «взявши за руку», автор веде його путівцем медитацій — зосереджених роздумів про добро і зло, життя і смерть. І головне — спрямовує до пошуку особистого місця і ролі у складних контраверсіях буття.

Письменник вправно «підкидає» читачеві то той, то інший знаковий локус тексту — медитуй: люди в дощ «сунуть шляхом, «наче греблю прорвало», «неначе повінь…».

Повертаючись у рідне село, Юр (професійний військовий-контрактник) потрапляє в «молочно-білий туман», де все «скидається на гарячковий сон» із лиховісно-застережливим знаком, — «верба з розчахнутим верховіттям…». І тут же — перлина мудрості від Ґлосарію: щоб стати гідним Світла «Зеленої Долини», слід пройти чимало випробувань у «Навській Отхлані». А «ганебна втеча з поля бою» потребує «одпокути»… Ще: «бачити себе в центрі світобудови» для добротворця означає не самозакоханість і пиху, а — відповідальність за свою мікроділянку на Луках Усесвіту.

Читачеві стає зрозумілим, що не так важливе проникнення в те, свідомо чи не свідомо понівечений війнами вояк Юр (конотації — Святий Юр, Георгій Переможець тощо) стає на прю з колишніми й теперішніми носіями зла, як — прийняття (чи не прийняття) авторової позиції: якщо ти є Людина, здолай в собі страх, віднайди прихований потенціал сили, і поборюй лихоносну Темряву заради Світла.

Читач за посередництва автора має змогу усвідомити наявність Закону Необхідності, за яким людина мусить здолати болотяні твані «Отхлані», аби вийти на поле брані зі змієм ницості за власну Гідність, що є перепусткою у «Верхній Світ».

Автор у жодному разі не нав’язує, а пропонує матеріал для активного думання. А читацькі рефлексії — поліваріантні ; одна з них може бути такою: людина приходить у світ не випадково і не даремно… Десь там, у «Вищих Світах» у космічному Ґлосарію сяйними літерами прописано наші призначення — змінювати світ на краще. Слід повірити в це і носити цю віру в собі як елемент енергетичного живлення для щоденної битви з Мороком заради розширення просторів Світла. Бо амбівалентна рівновага цих начал — завжди критична.

Від тебе, саме від тебе особисто, залежить, чи втримаємо «Чорну Стихію» в її межах, чи дозволимо їй ринути на наші терени, проникнути в мозок і душу «Воїнів Світла»…

Задуми бездонної «Отхлані» — незбагненні, підступи — закамуфльовані: У синьому морі, — промовляє героєві роману Ґлосарій, — дванадцять дів пливе. Очі у них, як ізмарагди зелені, коси у них, як «біль біла, лиця у них, як місяці ясні…». Вельми привабливі посланці Мороку — пильнуй щохвилі…

А Невідомий Автор знаменитої «Волесової Книги, ніби продовжує: «…там вороги наші, /які в темній ямі повзають / і погрожують нам хворобами, / Маром-Марою і кінцем життя всім. / Явитися Богові сильному / і бити пітьму мечем-блискавкою. / Хай та здохне, хай Сурія світить на нас / і до нас…» [Д.4,з].

Тож, шановний читачу, тримаючи в руках цей незвичайний роман Леоніда Кононовича, маєш змогу медитувати досхочу — «во благо».

 



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

16.05.2025|15:50
«Танго для трьох»: він, вона і кґб
15.05.2025|10:47
Літературний конкурс малої прози імені Івана Чендея оголосив довгі списки 2025 року
14.05.2025|19:02
12-й Чілдрен Кінофест оголосив програму
14.05.2025|10:35
Аудіовистава «Повернення» — новий проєкт театру Франца Кафки про пам’ять і дружбу
14.05.2025|10:29
У Лондоні презентували проєкт української військової поезії «Збиті рими»
14.05.2025|10:05
Оливки у борщі, риба зі щавлем та водка на бузку: у Луцьку обговорювали і куштували їжу часів Гетьманщини
14.05.2025|09:57
«Основи» видають першу повну збірку фотографій з однойменної мистецької серії Саші Курмаза
09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»


Партнери