Re: цензії

27.06.2025|Ірина Фотуйма
"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
26.06.2025|Михайло Жайворон
Житомирський текст Петра Білоуса
25.06.2025|Віктор Вербич
Про що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
25.06.2025|Ігор Зіньчук
Бажання вижити
22.06.2025|Володимир Даниленко
Казка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
17.06.2025|Ігор Чорний
Обгорнена сумом смертельним душа моя
13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Звичайний читач, який став незвичайним поетом
12.06.2025|Ігор Зіньчук
«Європейський міст» для України
07.06.2025|Ігор Чорний
Сни під час пандемії
03.06.2025|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Каміння не мовчить: контур герменевтики

Літературний дайджест

10.12.2012|09:24|"День"

Книжкові новинки

Автобіографія на тлі епохи.

Відомий науковець, економіст міжнародного класу, один з ініціаторів економічних форумів у Давосі, член Римського форуму Богдан Гаврилишин представив у Києві свою автобіографічну книжку «Залишаюсь українцем».

Книжка Гаврилишина має дві головні «сюжетні лінії»: внутрішня — інтелектуальна і зовнішня — історико-біографічна. Перша дає читачам уявлення про бачення Богданом Гаврилишиним відповідей на всесвітні та регіональні виклики, розв’язання найбільш злободенних проблем (промовиста назва одного з розділів книжки — «Думати глобально, діяти локально»), про шляхи, якими він прийшов до тих чи інших своїх концепцій. Як зауважила Лариса Івшина, це — «уроки від Богдана Гаврилишина». Друга — цікава як масштабний, але індивідуальний вимір історії XX століття. Тим паче, що один із найвпливовіших українців світу має доволі драматичну і насичену біографію. У ній народженому 1926 року майбутньому світилу економічного знання виявилося місце не лише для науки, благодійництва, викладання, а й для поневірянь остарбайтера, таборів ді-пі, праці лісоруба. І сьогодні Богдан Гаврилишин залишається активним громадським діячем — наприклад, він є учасником такої суспільно важливої, хоч і «негучної» структури, як ініціативна група «Перше грудня».

Виглядає, що український книжковий простір збагатився на одне видання, яке дає нам змогу осмислювати минуле й водночас розмірковувати над майбутнім.

«Вибрані твори» від видавництва «Смолоскип»

Сьогодні, у п’ятницю, у київській книгарні «Є» відбудеться презентація кількох нових книжок серії «Вибрані твори» від видавництва «Смолоскип». У цій серії виходять тексти цікавих і часто заборонених, маловідомих чи призабутих авторів української літератури ХХ століття, багатого як на письменницькі досягнення, так і на забуття митців.

Цього разу буде представлено твори трьох авторів: «транзитного» поета, символіста й авангардиста, а також автора гостросюжетної прози Олекси Слісаренка, підсумкової постаті українського довоєнного модернізму Богдана-Ігоря Антонича та універсального модерного культурного і громадського діяча Богдана Лепкого. Окремою частиною вечора стане презентація дослідження Наталі Гавдиди «Літературно-малярський дискурс творчості Богдана Лепкого». На заході виступлять професор Віра Агеєва, Наталя Гавдида та інші дослідники літератури. А ще присутнім покажуть репродукції картин Богдана Лепкого та слайд-шоу про життя і творчість Богдана-Ігоря Антонича.

Сартр на сцені театру Могилянки

П’єсу Жана-Поля Сартра «Мухи» інсценізували в театральному центрі «Пасіка» при Києво-Могилянській академії. У підсумку за мотивами твору класика екзистенціалізму з’явилася моновистава «Електра. Мухи». У головній ролі — Роксолана Лудин, вона ж виконала і сценічну обробку драми Сартра. Сюжет ґрунтується на античному міфі про місто Аргос, де вбивця попереднього царя Егісф живе з його вдовою, тримаючи царівну Електру при собі як служницю.

І п’єса, і вистава великою мірою є роздумами про свободу особистості від влади, суспільства, стереотипів, про зухвалі виклики людини вищим силам. Роксолані Лудин удалося переформатувати літературний твір у лаконічне й незатягнуте дійство в рівновазі з мінімалістичною сценографією, скромною залою та темпераментною й веселою (усупереч тяжкій і нерадісній проблематиці) акторською грою. Тож моновистава з її явно не сартрівським, але цікавим і живим трактуванням Сартра заслуговує на увагу.

Про луцький замок у мистецькому просторі України

Першим українським замком, якому присвячено окрему поетичну антологію, виявився знаменитий замок Любарта в Луцьку. До антології «Луцький замок у мистецькому просторі України» ввійшли твори поетів від ХІХ століття і до сьогодні: від Лесі Українки та Юрія Косача до Дмитра Павличка та Василя Слапчука. Оформлено книжку художніми творами Карела Якубека, Миколи Кулеші, Володимира Жупанюка, Леоніда Литвина, Михайла Савицького та інших. А впорядкували видання літературознавці Майя Хмелюк і Віра Кумановська.

Сергій Жадан, Павло Коробчук, Сашко Ушкалов — у Харкові

Розмов про кінець світу не бояться харківські любителі сучасної літератури. 22 грудня в міському Літературному музеї відбудеться вечірка з читаннями, яка має веселу назву — літературно-мистецька постапокаліптична акція «Зустрінемося після кінця світу». Виступити на ній мають намір автори з Харкова, Києва й Сум: Сергій Жадан, Павло Коробчук, Сашко Ушкалов, Євген Положій та інші.

Також на той момент у Харківському літературному музеї вже працюватиме нова виставка. Її присвячено життю і творчості українського драматурга №1 часів Розстріляного Відродження Миколи Куліша, 120-річчя від народження якого відзначаємо цього року.

Підготував Олег КОЦАРЕВ



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

29.06.2025|13:28
ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Юлії Чернінької "Бестселер у борг"
26.06.2025|19:06
Дмитро Лазуткін став лауреатом літературної премії імені Бориса Нечерди
26.06.2025|14:27
Роман, що повертає емпатію: у Луцьку вийшла книжка Костянтина Коверзнєва
26.06.2025|07:43
«Антологія американської поезії 1855–1925»
25.06.2025|13:07
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує фокус-тему та нових учасників
25.06.2025|12:47
Блискучі рішення для життя і роботи: українською побачив світ комікс всесвітньовідомого поведінкового економіста Дена Аріелі
25.06.2025|12:31
«Основи» готують до друку «Стан людини» Ханни Арендт
25.06.2025|11:57
Сьомий Тиждень швейцарського кіно відбувається у липні
25.06.2025|11:51
Видавництво READBERRY перевидало «Чорну раду» Куліша
20.06.2025|10:25
«На кордоні культур»: до Луцька завітає делегація митців і громадських діячів із Польщі


Партнери