Re: цензії
- 12.06.2026|Дана Пінчевська, мистецтвознавецьПутівник мистецькими жанрами: «Живопис...» Катерини Липи
- 10.06.2026|Ігор ЗіньчукЯк знайти шлях до успіху компанії?
- 05.06.2026|Ганна Клименко-СиньоокПеретин - Перехід - Присутність: Містичні лабіринти прозопису Алли Рогашко
- 04.06.2026|Тетяна Качак, докторка філологічних наук, професорка Карпатського національного університету імені Василя Стефаника«Українська ластівка» в культурно-історичному вимірі та міждисциплінарній інтерпретації Лідії Ковалець
- 31.05.2026|Надія ПознякВивільнення пам´яті
- 31.05.2026|Ігор ЧорнийКоли жінці нудно
- 30.05.2026|Віктор Палинський«Війна у лісовій пісні»
- 30.05.2026|Ігор ЗіньчукНова книга поезій Ліни Костенко «Вітер з Марса» – застереження для людства
- 29.05.2026|Василь КузанБезгрішні тексти
- 25.05.2026|Дана ПінчевськаАнімізм як форма поезії, або Дещо про практичні дослідження магії
Видавничі новинки
- Прозовий дебют Надії Позняк «Ти ж знаєш, він ніколи тобі не дзвонить…»Книги | Буквоїд
- Сащук Світлана. «Дратва тиші»Поезія | Буквоїд
- «Безрозсудна» Лорен Робертс: почуття vs обов’язок та повалені імперіїКниги | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Голод і любов»Поезія | Буквоїд
- Олена Осійчук. «Говори зі мною…»Поезія | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Магніт»Поезія | Буквоїд
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
- Наомі Вільямс. «Пацієнтка Х, або Жінка з палати №9»Проза | Буквоїд
Літературний дайджест
«Їдеш — допоки крутиш свої педалі»
Василь Махно презентує нову книгу в українських містах.
Нью-Йоркське небо навалилося на нього 15 років тому, а він і досі продовжує писати винятково українською мовою. На світ з’явилася нова збірка поезії і есе Василя Махна «Ровер», яка переносить читача у вир спогадів автора.
Книга стала своєрідною двоколісною метафорою пам’яті для Василя Махна, та й назва її ще більш метафорична. «Ровер» — тому що так у моєму дитинстві на Галичині називали велосипед. Він був неабиякою розкішшю. Я не мав свого ровера, і тепер я купив його собі і їжджу, ніби компенсуючи свої дитячі травми», — ностальгуючи, зазначає автор.
У «Ровері» Василь Махно поєднав вірші та есе, які наче доповнюють одне одного, вони і рухають колеса авторської думки. Від попередніх збірок «Ровер» відрізняється і тематично: тут набагато більше місць, з якими пов’язані деталі його малої батьківщини. Автор повертається в місця, з якими пов’язане його минуле, — створює на сторінках своєрідну хронологію пам’яті.
Париж, Тернопіль, Чортків, Приліпацу, Нью-Йорк, Єрусалим, Дрогобич — така географія «Ровера», яка складає скелет збірки, а на колесах ровера читач рухається за автором і переміщується локаціями з його спогадів.
У своїх віршах Василь Махно робить зупинки станціями з дитинства в Чорткові (його рідному місті, що на Тернопільщині. — Ред.) — школа, Універсам, ринкова площа, готель «Брістоль», розбиваючи на деталі кожен свій спогад:
«…все це буде для мене
Чортковом
цей одвірок і клямка і окунь
і годинник над рядом торговим
і Серету зелена підкова
і зими зашкарубле око».
Знайомить нас поет і з персоналіями зі свого життя: батько, бабця і дідо. Ми впізнаємо і досить відомих особистостей в його поезіях, наприклад, Леоніда Грабовського — українського композитора, який нині живе в США. Чортків назавжди залишився в його серці, як і інші спогади з минулого, і саме збірка «Ровер» якнайяскравіше це засвідчує.
Василь Махно ностальгує за дитинством і тими безтурботними роками. Зараз уже з усмішкою пригадує, як 15 років тому зробив перший крок бруклінською вулицею Нью-Йорка, і тоді сказав собі: «Ну, чувак, ти і влип! Гіршого кроку в житті ти не міг би й зробити!». Проте поет Василь Герасим’юк говорить: «Саме Нью-Йорк з нього цілі світи вивільнив!»
Письменник не залишився осторонь подій, що відбулися в Україні. Вони відобразилися в його поезії і знайшли своє місце в книжці «Ровер». Виокремив їх під назвою «Революція». «Кілька віршів про Майдан і війну. У них я спробував відтворити свої відчуття про все, що відбувається в Україні. Там усього п’ять віршів, які написані в найтрагічніші дні протистояння», — повідомляє «УМ» письменник.
США як не стали для поета батьківщиною, так і не затягнули в лещата свого літературного процесу. Василь Махно залишається винятково українським поетом і продовжує писати також лише українською мовою. «Щоб влитися в англомовний літературний процес, треба бути, з одного боку, американцем (я по природі не можу ним бути). А по-друге, це внутрішня переключка. Де б не творилася українська культура — вона належить українському мистецтву», — пояснює письменник.
ЛІТТУР
Презентації книги відбулися у Києві, Івано-Франківську та Бучачі, а найближчими днями Василь Махно завітає ще до чотирьох українських міст.
4 червня — Чернівці («Літературний целанівський центр», вул. О. Кобилянської, 51)
5 червня — Чортків, Тернопільська область (арт-Кафе «Нептун», вулиця Ринок, 2)
6 червня — Львів (книгарня «Є», просп. Свободи, 7)
7 червня — Тернопіль («Бункермуз», бульвар Шевченка, 1)
Ліна ШЕВЧЕНКО
Коментарі
Останні події
- 11.06.2026|14:37«Діамантова змійка»: мистецтво паризьких салонів
- 31.05.2026|06:35Стартував прийом заявок на Премію імені Романа Гамади 2026
- 31.05.2026|06:21Українська стрічка «Паляниця» здобула престижну нагороду на американському фестивалі ETHOS Film Awards
- 30.05.2026|15:00Ніна Мюррей – лауреатка премії Drahoman Prize за 2025 рік
- 29.05.2026|07:54Гуцули, цимбали і гори: музикант hOsT представляє сингл-ремікс Hutsuly
- 29.05.2026|07:50«Японські книги дітям України»: велика гуманітарна ініціатива «Ранку» та Shikosha
- 25.05.2026|17:00Внаслідок нічної атаки на Київ пошкоджено будинки письменниць Олени Захарченко та Ірини Цілик
- 23.05.2026|04:17Навколо літератури зібрано 2,5 мільйони гривень для дітей: Артур Дронь провів благодійний вечір у Львові
- 23.05.2026|04:11Нова частина епічної фентезі-саги про Кия об’єднує українську, кельтську та давньогрецьку міфології у власному всесвіті
- 21.05.2026|13:07В Ужгороді оголосили короткий список VIІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
