Головна\Події\Книжковий ринок

Події

31.08.2010|16:43|Буквоїд

Британські автори відстоюють свої шість «бібліотечних» пенсів

Майже чотири тисячі літераторів Великобританії підписали петицію проти скорочення бюджету програми, за якою автори отримують відрахування за книги, доступні читачам у бібліотеках країни.

Британський уряд протягом останнього року неодноразово робив спроби урізати бюджетні витрати на сферу культури.

Трохи раніше книжкова індустрія дивом уникнула введення ПДВ на друковану книгу, а тепер Міністерство культури оприлюднило свої наміри восени скоротити бюджетні витрати на програму Public Lending Right, що передбачає виплати авторам за те, що читачі беруть їх книги в бібліотеках.
Як повідомляє газета The Guardian, Авторська спілка (The Society of Authors) спільно з декількома зацікавленими організаціями представили петицію, спрямовану проти ініціативи міністерства. Вже майже чотири тисячі британських письменників поставили під нею свої підписи.

Програма Public Lending Right («Право громадського користування»), яка сьогодні функціонує в 29 країнах світу, включаючи більшість європейських, була створена в 1941 році в Данії. В останні роки регулярно виникають розмови про доцільність введення PLR як загальноєвропейської програми для країн Євросоюзу.

Згідно з умовами PLR, письменники та інші фахівці, що брали участь у створенні книги, отримують виплати за те, що видання знаходяться в загальному доступі. Так, наприклад, кожен раз, коли читач бере книгу в державній бібліотеці, на рахунок її автора перераховується невелика сума з державної скарбниці (у Британії - близько 6 пенсів). На всіх учасників програми на рік у Великобританії набирається близько 7,5 мільйона фунтів. Доходи письменників при цьому дуже відрізняються  - авторам бестселерів і «детективів», твори яких користуються традиційною популярністю серед відвідувачів бібліотек, PLR дозволяє процвітати.

За словами голови одного з товариств та автора детективів Пенні Грабб (Penny Grubb), для багатьох авторів «бібліотечні» платежі становлять істотну частину річних заробітків, а іноді перевищують навіть дохід з традиційних продажів. Непогано заробити за допомогою програми мають шанс також письменники, чиї книги були видані давно, і не перевидавалися, тому єлише  в бібліотеках.

Менш затребувані письменники отримують в середньому кілька десятків доларів з книжки на рік. Але, так чи інакше, теж не хочуть їх втрачати.

Інформація: pro-books.ru



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

25.05.2026|17:00
Внаслідок нічної атаки на Київ пошкоджено будинки письменниць Олени Захарченко та Ірини Цілик
23.05.2026|04:17
Навколо літератури зібрано 2,5 мільйони гривень для дітей: Артур Дронь провів благодійний вечір у Львові
23.05.2026|04:11
Нова частина епічної фентезі-саги про Кия об’єднує українську, кельтську та давньогрецьку міфології у власному всесвіті
21.05.2026|13:07
В Ужгороді оголосили короткий список VIІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
21.05.2026|13:04
«Межі причетності» та митці з 7 країн: фестиваль «Фронтера» оголосив фокусну тему
21.05.2026|13:01
Ігор Павлюк видав у США книгу-сповідь про війну та людську душу
19.05.2026|17:27
Оголошено програму XIV «Книжкового Арсеналу»: понад 240 подій та 150 учасників
19.05.2026|17:21
Гарячий хіт BookTok українською: видавництво READBERRY анонсувало вихід спортроманів Беки Мак
19.05.2026|17:19
Чех, Павлюк, Дронь: 7-9 серпня на BestsellerFest у Львові приїдуть найкращі письменники України
18.05.2026|13:25
Анна Багряна. "Лист додому"


Партнери