Re: цензії

08.10.2025|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Зазирнути в задзеркалля
06.10.2025|Ігор Зіньчук
Цікаві історії звичайних слів
28.09.2025|Петро Гармасій
Перестати боятися…
24.09.2025|Микола Дмитренко, письменник, доктор філології, професор
Прихисток душі
24.09.2025|Михайло Жайворон
Патріотизм у розстрільному списку
14.09.2025|Тетяна Колядинська, м. Дніпро
За якими правилами “грали” радянські засоби масової інформації
03.09.2025|Ольга Шаф, м. Дніпро
«Був на рідній землі…»
02.09.2025|Віктор Вербич
Книга долі Федора Литвинюка: ціна вибору
01.09.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Одухотворений мегавулкан мезозойської ери
25.08.2025|Ярослав Поліщук
Шалений вертеп

Re:цензії

14.09.2013|20:00|Олена Кіс

Наскільки глибокі і темні прірви у наших душах?

Сашко Завара. IQ = FAQ (Історія Хворого розуму). — Київ: Видавництво Жупанського, 2013.

Сашко Завара — нове ім´я в сучасній українській прозі, яке можна побачити на обкладинці його дебютної книги «IQ = FAQ (Історія Хворого розуму)». Сам автор мешкає в місті Мелітополь, що відоме як головні торгові ворота до Криму. Вірогідно саме тут живе прототип образу головного героя, хоча цілком можливо, що автор наділив свого персонажа автобіографічними рисами.

Насамперед зауважу, що ця книга є бортовим журналом сучасного молодого чоловіка, чиє життя поступово котиться до пекла. І справа тут не в обставинах, роботі, грошах, а в тому, що в особистості ВіктОра Опанасовича Пєчєньки (саме так звуть героя) загноїлися і лізуть назовні всі його дитячі страхи і комплекси, негаразди у родині, погіршені дещо розбещеним способом  життя парубка. Деградація душі супроводжується такими вчинками, що  волосся стає дибки. Опис подій щедро приправлений роздумами на тему сьогодення, релігії, філософії, грошей і стосунків. Точка зору автора вражає гострим сарказмом, брутальністю та одкровенням. Особисто у мене його бачення світу викликає щиру відразу, хоча це набагато правдивіше, ніж рожеві поні, що серуть веселкою, бо таке наше сьогодення.

Сама книга ставить читачу питання: «Наскільки глибока і темна прірва у твоїй власній душі? Чи твої демони мирно сплять у затінку совісті, або вже причаїлися на самому порозі підсвідомості, чекаючи на слушну мить?». Багато хто відповість, що вважає себе цілком нормальним, при здоровому глузді. Але читаючи цю книгу можна змінити ставлення до власного внутрішнього світу, бо багато думок героя знайдуть відгук у вашій власній душі. Особисто мені було страшно, що я розділяю точку зору починаючого маніяка та вбивці. Від сторінки до сторінки відчуття відрази змінювалося почуттям паніки, особистого болю, викликаючи бажання відкласти книгу якнайдалі. Але відсторонившись, помізкувавши над прочитаним, я мала визнати: автор правий, у кожного десь у комірчині підсвідомості ховається свій монстр.

Отже маю підсумувати, сюжет доволі цікавий і динамічний, манера написання дещо брутальна, тому не залишайте книгу на столі у вітальні, ваша мама не зрозуміє. У творі багато цінних думок, сформованих у влучні фрази, тож будемо чекати на появу цитат у соціальних мережах.

Як поціновувач літератури, зокрема української, я рада, що ми маємо таке нове явище як «Сашко Завара». Йому ще є над чим попрацювати, але як для дебюту, дуже непогано. Сподіваюся, що наступний його твір скоро з´явиться на світ.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

07.10.2025|17:37
“Тисяча осяйних сонць”: бестселер про долі жінок в Афганістані вийшов українською
06.10.2025|15:47
«Основи» готують до друку три романи Самюеля Бекета до 120-річчя автора
06.10.2025|15:34
Стартував прийом заявок на Премію Читомо-2025 за видатні досягнення у книговиданні
03.10.2025|10:47
В Ужгороді вийшла книжка відомого українського поета Олександра Олеся про Карпатську Україну
03.10.2025|10:44
Кохання, війна і вибір між двома світами: Ірена Карпа представить свій новий роман у Луцьку
30.09.2025|19:02
Український ПЕН оголосив 20 проєктів-переможців стипендійної програми
30.09.2025|18:58
Вʼятрович на Форумі видавців презентує новинку «Генерал Кук. Біографія покоління УПА»
29.09.2025|09:04
Я матір попросив: – ось тут мене вроди!
29.09.2025|09:01
Що читають українські діти: ТОПи видавництва «Ранок» на «Книжковій країні»
25.09.2025|14:50
Оприлюднено довгі списки Книги року ВВС-2025


Партнери