Re: цензії
- 20.01.2026|Ігор ЧорнийЧисті і нечисті
- 18.01.2026|Ігор ЗіньчукПеревірка на людяність
- 16.01.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськЗола натщесерце
- 16.01.2026|В´ячеслав Прилюк, кандидат економічних наук, доцентФудкомунікація - м’яка сила впливу
- 12.01.2026|Віктор Вербич«Ніщо не знищить нас повік», або Візія Олеся Лупія
- 12.01.2026|Микола ГриценкоВитоки і сенси «Франкенштейна»
- 11.01.2026|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськДоброволець смерті
- 08.01.2026|Оксана Дяків, письменницяПоетичне дерево Олександра Козинця: збірка «Усі вже знають»
- 30.12.2025|Ганна Кревська, письменницяПолотна нашого роду
- 22.12.2025|Віктор Вербич«Квітка печалі» зі «смайликом сонця» і «любові золотими ключами»
Видавничі новинки
- Олександр Скрипник. «НКВД/КГБ проти української еміграції. Розсекречені архіви»Історія/Культура | Буквоїд
- Анатолій Амелін, Сергій Гайдайчук, Євгеній Астахов. «Візія України 2035»Книги | Буквоїд
- Дебра Сільверман. «Я не вірю в астрологію. Зоряна мудрість, яка змінює життя»Книги | Буквоїд
- Наомі Вільямс. «Пацієнтка Х, або Жінка з палати №9»Проза | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Мова речей»Проза | Буквоїд
- Наталія Терамае. «Іммігрантка»Проза | Буквоїд
- Надія Гуменюк. "Як черепаха в чаплі чаювала"Дитяча книга | Буквоїд
- «У сяйві золотого півмісяця»: перше в Україні дослідження тюркеріКниги | Буквоїд
- «Основи» видадуть нову велику фотокнигу Євгена Нікіфорова про українські мозаїки радянського періодуФотоальбоми | Буквоїд
- Алла Рогашко. "Містеріум"Проза | Буквоїд
Літературний дайджест
Василь Шкляр: Наші вимоги повинні бути виконані
Письменник переконаний, що з ним виступлять усі шевченківські лауреати.
— Пане Василю, під час представлення твору, який претендував на здобуття премії, а потім й після рішення Шевченківського комітету ви весь час заявляли, що відмовлятися від премії не збираєтеся. Чому ви якщо й не змінили думку, то зробили такий крок убік?
— Я свою думку не змінив. Я казав, що від премії не відмовлюся, надто святе ім’я Тараса і сакральна ця премія. Тому ніхто за 50 років від неї не відмовився. Я колись думав, що може Ліна Костенко відмовиться, адже були всілякі часи.
Тому міркував, як це зробити — ні з ким не радився, навіть з найближчими людьми, і знайшов саме таку форму: заявити протест проти перебування українофоба на посаді міністра й від самої премії не відмовлятися. Я дуже довго обмірковував це рішення і зробив заяву в п’ятницю, мене до цього рішення підігнало запрошення на програму Кисельова (п’ятничний випуск «Велика політика з Євгеном Кисельовим». — Ред.): я хотів виступити із заявою, розвернутися й піти, бо там немає з ким дискутувати.
— Ваша заява з’явилася за кілька годин до оприлюднення указу Президента про нагородження шевченківських лауреатів, де вже вашого імені не було. Деякі коментатори кажуть, що ваша заява пов’язана з тим, що ви знали, що вашого імені в офіційному документі немає.
— Я не думаю, що там не було мого імені. Тобто я цього не знаю. Можу тепер тільки припущення робити. Але я не знав, яким буде указ. Я поспішив це зробити вчасно — у першій половині дня у п’ятницю, інакше був ризик, що моя заява не потрапить до Президента. Я не знав, що вона так швидко піде в пресу.
— Але ж ви мали усвідомлювати, що Президент не піде вам назустріч і ваш роман залишиться без відзнаки.
— Це не був ультиматум «Або я, або Табачник», як трактують деякі наші ЗМІ. Я, звичайно, не сподівався, що Президент видасть указ звільнити Табачника й дати Шкляру премію. Але я знав, що доможуся своєї мети. Я відчував, що за мною постане велика кількість митців і майже так воно і сталося: я отримав дзвінки майже від усіх лауреатів Шевченківської премії — це письменники, композитори, художники, співаки. Вони зі мною солідаризувалися. Я думаю, вони готові до рішучих акцій, які не завершаться на рівні наших письмових заяв.
— Дійсно, дієвість вашої заяви — у громадській підтримці. Але її ще не видно.
— Я переконаний, що це буде. Мені дзвонили й казали, що львів’яни готові повторити мій крок. Але те, що буде серйозне продовження всього цього, — я переконаний. Щонайменше почнеться з того, що всі лауреати — а їх більш як півсотні — вимагатимуть зустрічі з Президентом, щоб прямо запитати в нього: «Що вам ще треба від нас, щоб цей чоловік не плював нації в обличчя: спалити себе, голодувати?!» Далі розвиток подій побачимо.
— Ваша заява все ж політична. Чи збираєтеся в політику?
— Ні, звичайно (сміється). Я від політики давно відійшов, коли був прес–секретарем УРП. Політика мене не приваблює. Мені бракує часу на втілення моїх задумів.
— В ефірі телеканалу «ТВі» ви казали, що все одно отримаєте премію. Ви отримали якісь запевнення з Адміністрації Президента?
— Ні, звичайно. Звідки я міг отримати такі запевнення, коли робив абсолютно самостійну заяву? Якщо Президент захоче показати, що він є самостійною фігурою, що він є Президентом України, то він мусить це зробити. Адже він сам призначав Шевченківський комітет, і щоб не погодитися з рішенням Комітету — за 50 років такого не було. Це було б великою зневагою до мистецької еліти. Тому думаю, що наші вимоги повинні бути виконані.
Наталя Дмитренко
Додаткові матеріали
- Герман і Шкляр звинуватили газету Ахметова в «антиукраїнській провокації»
- Відмова Шкляра від Шевченківської премії: коментарі письменників та критиків
- Василь Шкляр: Президент Янукович підпише указ про присудження мені Шевченківської премії
- Василь Шкляр: Єжи Гоффман зацікавлений у екранізації «Чорного ворона»
- Шкляр має право відмовитись від Шевченківської премії – соратник Табачника
- Василь Шкляр відмовився отримувати Шевченківську премію. Через Табачника
- Янукович залишив Шкляра без Шевченківської премії
Коментарі
Останні події
- 20.01.2026|11:32Пішов із життя Владислав Кириченко — людина, що творила «Наш Формат» та інтелектуальну Україну
- 20.01.2026|10:30Шкільних бібліотекарів запрошують до участі в новій номінації освітньої премії
- 20.01.2026|10:23Виставу за «Озерним вітром» Юрка Покальчука вперше поставлять на великій сцені
- 20.01.2026|10:18У Луцьку запрошують на літературний гастровечір про фантастичну українську кухню
- 20.01.2026|09:54Оголошено конкурс на здобуття літературної премії імені Ірини Вільде 2026 рок у
- 20.01.2026|09:48«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Минувшина»
- 19.01.2026|15:42«Книжка року’2025»: Парад переможців: Короткі списки номінації «Дитяче свято»
- 14.01.2026|16:37Культура як свідчення. Особисті історії як мова, яку розуміє світ
- 12.01.2026|10:20«Маріупольська драма» потрапили до другого туру Національної премії імені Т. Шевченка за 2026 рік
- 07.01.2026|10:32Поет і його спадок: розмова про Юрія Тарнавського у Києві
