Re: цензії

28.08.2026|Тетяна Граб
Три жінки: три долі
28.08.2026|Анна-Віталія Палій
Постелимо дорогу правді
28.08.2026|Тетяна Мороз, м Івано-Франківськ, письменниця, бібліотекарка, фотографиня
Восени життя починається заново
22.08.2026|Марія Федорів, письменниця, редакторка
Одного разу ти знайдеш цей щоденник: маленькі клаптики вдячності за трансформації
21.08.2026|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Дитячий світ недитячого поета
21.08.2026|Наталія Мартинюк
Правда і вигадка у книжці Володимира Даниленка «Ліки від любовної лихоманки»
19.08.2026|Людмила Даниленко, літературознавиця
«Обійми мої – це твоє укриття»: образ прифронтового Запоріжжя в поетичній збірці «Ми є» Валентини Вісленко
19.08.2026|Олена Волинська
Диво, що рятує від прірви
14.08.2026|Тетяна Безушко-Граб
Незламна Олена Пчілка: відгук на роман «Мармурова жінка»
08.08.2026|Юрій Горблянський, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Львівського національного університету імені Івана Франка
Історична реконструкція націєтворчих змагань в ретроромані Юрка Вовка (Юрія Зилюка) «Передбачення Курта Зіберта»
Головна\Події\Фестивалі

Події

19.09.2009|10:37|Олександр Гаврош, Ужгород

Закарпатський акцент Форуму видавців

16-й Форум видавців у Львові підкреслив приємну для нас тенденцію останніх років: Закарпаття дедалі міцніше прописується в контекст сучасної української літератури.

 

Але почнемо з речей менш приємних. Серед півтисячі видавництв, які беруть участь в найбільшому книжковому ярмарку України, ми зауважили тільки два закарпатські – «Карпати» і «Ліру». Великою мірою, це зумовлено дорожнечою орендованої площі – кілька тисяч гривень. Тому чимало невеликих видавництв змушені відмовитися від такої розкоші, адже при маленькому і вузько регіональному асортименті це економічно не виправдовується.  

До речі, від участі в ярмарку цьогоріч відмовилися і такі гранди, як київські «Грані-Т» та івано-франківська «Лілея-НВ». Зате інші учасники книжкового форуму від’їжджали задоволеними. Адже тут за кілька днів можна вторгувати кількамісячну виручку. 

Але продаж книжок – не єдиний козир львівського форуму. Адже тут можна зустріти будь-якого відомого письменника України, побачити авторів з усіх регіонів і навіть почути тих, що тільки-но пробують тримати в руках перо: від сивих Євгена Сверстюка та Романа Іваничука до буковинських початківців чи літстудійців Острозької академії. А також раз на рік випадає нагода поспілкуватися з літераторами різних країн: Польщі, Росії, Сербії, Австрії, Німеччини, Швейцарії, Великобританії. А почесним гостем цьогорічного форуму був відомий норвезький письменник Юстейн Гордер, чимало книжок якого вже давно з успіхом продаються в Україні. 

Закарпатці дедалі сміливіше проникають у різні ніші сучасної української літератури. Галина Малик презентувала дві свої нові дитячі книжки – «Третя подорож Алі» та «Принцеса Мішель та король Грифаїни». Вікторія Андрусів представила прозову книжку «Курвацький світ», видану у київському видавництві «Факт», а Михайло Рошко -- старий-новий роман «Потойбічна суперниця» («Ревнощі з того світу»), котрий видрукувала «Нора-друк».

85-річний буковинець Микола Зінчук представив записані ним казки Закарпаття

Ясінянець Володимир Тимчук презентував на форумі свою першу поетичну збірку

Молоді ужгородські поети (Лесь Белей, Вік Коврей, Валентин Кузан) брали участь в публічних читаннях. А видавництво «Ліра» навіть організувало дискусію про сучасний стан крайової літератури. Головне питання дня: як продати закарпатську книжку? Як не сумно визнавати, але закарпатці читають мало. Тому єдиний спосіб вижити – вихід на загальноукраїнський ринок. А на цьому рівні вкрай потрібна промоція, якою наші видавництва не можуть похвалитися навіть у себе вдома. 

От взяти до прикладу політично-історичний детектив «Карпатський кросворд» Сергія Федаки – одну з кількох справді яскравих новинок цьогорічного вшанування 70-річчя Карпатської України. Але цю книжку видавництва «Карпати» так і не було представлено ні у Києві, ні у Львові, де є потужні закарпатські земляцтва і велика кількість істориків. Не було презентовано «Карпатський кросворд» і на Львівському форумі. Тож навіть маючи, що показати, не вміємо це донести до зацікавлених очей і вух. 

Але були на форумі люди, які приємно здивували. Так, при повному аншлазі відбулася презентація поетичної збірки «Весняні коловороти» ясінянця Володимира Тимчука, яка побачила світ у видавництві «Сполом». Офіцер, викладач Академії сухопутних військ України, він років десять мешкає у Львові і в поетичному Закарпатті про нього навіть не чули. 

85-річний буковинський фольклорист, старший науковий співробітник Національного інституту українознавства Микола Зінчук представив свої «Закарпатські казки». Він їх записував з 1989 по 2006 рік в різних куточках нашого краю і видав своїм коштом. Ось де виявляється живуть закарпатські патріоти! 

…16-й Форум видавців закінчився. Закарпатці від’їжджали з нього з повними торбами книжок і вражень. Аби наступного разу ще впевненіше рухатися на схід – у неозоре поле української літератури. 

Фото автора



Додаткові матеріали

17.09.2009|00:20|Події
Львівський форум видавців у персонах-3. ФОТО
14.09.2009|11:44|Події
Наталка Клименко. Поезія. АУДІО
13.09.2009|13:20|Події
Львівський форум видавців у персонах-2. ФОТО
12.09.2009|10:29|Події
Львівський форум видавців у персонах. ФОТО
10.09.2009|13:40|Події
У Львові офіційно відкрили Форум видавців. ФОТО. АУДІО
10.09.2009|18:20|Події
Помідорами та майонезом проти «120 сторінок Содому»
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

28.08.2026|10:24
Оголошено ім’я лауреата Міжнародної премії імені Івана Франка – 2026
27.08.2026|12:43
До 170-річчя від дня народження Івана Франка: Павло Табаков презентує пісню на пронизливу лірику Каменяра
27.08.2026|12:39
«Сталінка. Богемна рапсодія» — Старий Лев перевидає культові романи Олеся Ульяненка
26.08.2026|21:59
«Літературна дегустація» до Дня Незалежності України
23.08.2026|14:30
Видавці просять Зеленського скликати РНБО через критичний стан книжкової галузі
19.08.2026|13:05
Василь Терещук: «Поезія - це завжди вихід поза рамки»
17.08.2026|13:18
Дівчина, яка не витримала власного життя: Гейден Панеттьєр, Кличко і Україна
16.08.2026|21:26
Література на смак — у прямому сенсі. І це не жарт
14.08.2026|11:19
Від вікторіанської класики до богинь Олімпу: які книжки видавництво READBERRY готує на осінь 2026 року
14.08.2026|11:16
Розпочався конкурс на здобуття Премії Шевельова за 2026 рік


Партнери